Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπασκόνια 91-82: Σημαντική νίκη για τη Μακάμπι

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπασκόνια 91-82: Σημαντική νίκη για τη Μακάμπι

alek peters baskonia maccabi

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε μία σπουδαία εντός έδρας νίκη, καθώς επικράτησε της Μπασκόνια με 91-82. Οι Ισραηλινοί είχαν το προβάδισμα σε όλο το ματς και δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο Ισραήλ και κατάφερε να πάρει διαφορά έξι πόντων (5-11). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε μάλιστα να περάσει και μπροστά στο σκορ (17-16). Στο πρώτο δεκάλεπτο οι επιθέσεις ήταν πρωταγωνίστριες, με τις άμυνες να έρχονται σε δεύτερη μοίρα (26-21).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε το προβάδισμα, αλλά η Μπασκόνια δεν της επέτρεπε να ξεφύγει (36-32). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 47-43.

H ίδια εικόνα παρέμεινε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει μεγάλο προβάδισμα (58-53). Η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμα της και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (68-60).

Η Μπασκόνια πίεζε για να καταφέρει να κάνει την ανατροπή, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο στο ματς (80-71). Οι Βάσκοι πλησίασαν στους τέσσερις πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση τους. Οι Ισραηλινοί κράτησαν το προβάδισμα τους και τελικά πήραν τη νίκη με 91-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-43, 68-60, 91-82
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 14, Ουίλμπεκιν 9 (1), Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 12 (1), Χάντερ 14, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 1, Ντιμπαρτολομέο 6 (1), Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 8 (2), Ζίζιτς 6, Ζούσμαν 11 (3)
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 8 (2), Γιεκίρι 2, Χένρι 19 (8ασ.), Σεντέκερσκις 2, Φολ 8, Πέτερς 18 (4), Ντράγκις 8, Γιεντράιτις 12 (3), Πολονάρα 5 (1)