Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 100-74: «Συντριβή» στο ντεμπούτο του Κάτας

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 100-74: «Συντριβή» στο ντεμπούτο του Κάτας

nemanja nedovic panathinaikos opap athens eb20

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον πάγκο του Παναθηναϊκού ο Όντεντ Κάτας, καθώς το τριφύλλι ηττήθηκε με 100-74 στην Τουρκία από τη Φενέρμπαχτσε. Οι πράσινοι ήταν τραγικοί σε άμυνα και επίθεση και δίκαια ηττήθηκα από την ομάδα του κόουτς Κοκόσκοφ.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 6-2. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με καλάθι του Σαντ-Ρος μείωσε σε 10-7. Οι πράσινοι, όμως, είχαν φανερά πολλά αμυντικά προβλήματα. Η τουρκική ομάδα δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα και γρήγορα πήρε διαφορά οχτώ πόντων (20-12), ενώ με τρίποντο του Έντι εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (23-12).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το εντυπωσιακό σερί τους και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με 19 πόντους (31-12). Η διαφορά αυτή προκλήθηκε από την κακή διαχείριση τους Όντεντ Κάτας, ο οποίος στο πεντάλεπτο αποφάσισε να ανοίξει το rotation και το «πλήρωσε». Οι πράσινοι ήταν τραγικοί στην άμυνα, ενώ η ίδια εικόνα επικράτησε και στην επίθεση, όπου έμεινε χωρίς σκορ πέντε λεπτά!

Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ζωής και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε το σκορ (31-17). Ο Κάτας έριξε ξανά στο παρκέ τον Παπαγιάννη και σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Ουάιτ (8 πόντοι) κατάφερε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο (33-24). Ο Ντε Κολό βγήκε μπροστά για τη Φενέρ και με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε τέλος στο σερί των πρασίνων και ανέβασε τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 (36-24).

Η άμυνα της Φενέρ ήταν εξαιρετική πάνω στον Νέντοβιτς και τον κράτησε για 15 λεπτά άποντο. Ο Παναθηναϊκός συμμάζεψε τα πράγματα με το δίδυμο Μήτογλου – Παπαγιάννη στο 4-5, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να πλησιάσει στο σκορ. Το τριφύλλι δεν βρήκε αντίδοτο στο μαρκάρισμα του Ντε Κολό και το τέλος του ημιχρόνου το βρήκε πίσω στο σκορ με 48-34.

Ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε ικανός για την ανατροπή. Η Φενέρ έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση και ανέβασε ξανά τον δείκτη της διαφοράς στους 18 πόντους (60-42). H άμυνα του τριφυλλιού ήταν τραγική και σ΄ακόμη ένα δεκάλεπτο οι Τούρκοι σκόραραν με όποιον τρόπο ήθελαν (74-50). Οι παίκτες του Κάτας εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των γηπεδούχων και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 74-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Φενέρ πήρε εύκολα τη νίκη με 100-74.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74
Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Χάμιλτον, Μπράουν 15 (3), Πέρεζ, Γκούντουριτς 18 (3), Μαχμούτογλου 8 (2), ΝτεΚολό 12 (1), Πιέρ 5 (1), Βέσελι 12 (7ριμπ.), Έντι 6 (2), Ντουβερίογλου 9, Ουλανόβας 15 (3)
Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 6, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 3, Κασελάκης, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 7 (2), Νέντοβιτς 6 (6ασ.), Ουάιτ 13 (1), Μήτογλου 12 (7ριμπ.), Μπέντιλ 5 (1) Σαντ-Ρος 10 (2)

Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65

«Ζωντανός» στην παράταση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός. Στην παράταση κρίθηκε ο δεύτερος τελικό…