Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 96-76: Βραδινός περίπατος στην Πόλη

Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια 96-76: Βραδινός περίπατος στην Πόλη

FENERBAHCE BASKONIA

Σε περίπατο εξελίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας για την Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας της Μπασκόνια με για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, η Φενέρ ήταν μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (10-6), με τους Βέσελι και Ντουβερίογλου να «οδηγούν» την επίθεση. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 10-5 και φτάνοντας την διαφορά στους εννέα πόντους (20-11). Οι Ντράγκιτς και Βιλντόζα κατάφεραν να επαναφέρουν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (22-18) στο 8’, όμως ένα νέο σερί 6-0 ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ιβάνοβιτς κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά, με την διαφορά στο 14’ να έχει πέσει και πάλι στους πέντε πόντους (33-28). Οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντου του Πίτερς και το καλάθι του Ντράγκιτς στο 17’ έφεραν στον πόντο το παιχνίδι (38-37), πριν ο Ντε Κολό με τρίποντο και φάουλ καταφέρει να δώσει διαφορά ασφαλείας στους γηπεδούχους (42-37).

Οι Χένρι και Πολονάρα μείωσαν για τους Βάσκους (45-41), με τα τρίποντα των Μπράουν και Γκούντουριτς να κάνουν στο ημίχρονο το 51-41 για την Φενέρ. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες πέτυχαν μόλις δύο πόντους μέχρι το 23’ (53-41), όμως ο Ντε Κολό έκανε στο 25’ το 60-44 για την Φενέρ. Η διαφορά στο 23’ παρέμεινε στους 14 πόντους (63-49), όμως γρήγορα οι παίκτες του Κοκόσκοφ, με καλάθια των Μπράουν κι Πιερ, έφτασαν την διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους στο 27’ (71-51).

Με τέσσερις πόντους ο Πέρεζ προσπάθησε να μεγαλώσει την διαφορά, όμως τα καλάθια των Γκεντράιτις και Ντράγκιτς κράτησαν την διαφορά στο -19 για την Μπασκόνια (75-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπασκόνια μείωσε γρήγορα σε 75-60, όμως η Φενέρ έκανε ένα 6-0 και έφτασε στο 33’ την διαφορά στο +22 (82-60), την μεγαλύτερη της τιμή στον αγώνα.

Μέχρι το 36’ οι δύο ομάδες συνέχισαν να ανταλλάζουν καλάθια, με την διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα (86-65), στο 39’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία τελευταία προσπάθεια να μειώσουν την διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 88-73. Λίγο πριν το τέλος, η Φενέρ ανέβασε και την διαφορά στο +23, με τον Πίτερς να κάνει με τρίποντο το τελικό 96-76.

Δεκάλεπτα: 28-18, 51-41, 75-56, 96-76

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…