Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Ερυθρός Αστέρας 86-72: Έχει σφυγμό η ομάδα του Αταμάν!

Εφές – Ερυθρός Αστέρας 86-72: Έχει σφυγμό η ομάδα του Αταμάν!

micic

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η Εφές στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε άνετα με 86-72. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με αυτή την νίκη έφτασε τις 12 στην διοργάνωση και παραμένει στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

H τουρκική ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα και είχε σε πολύ καλή μέρα τον Σέιν Λάρκιν (23 πόντοι με 5/6 τρίποντα), αλλά και καθοριστικό στο ξεκίνημα τον Βασίλιε Μίσιτς (13 πόντοι, 5 ασίστ) και πήρε άνετα το ροζ φύλλο αγώνα.

Η τουρκική ομάδα μπήκε αποφασισμένη να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό της και το κατάφερε. Συγκεκριμένα ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση καταφέρνοντας να πάρει αέρα 16 πόντων μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Βασίλιε Μίσιτς (29-13).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ψαλιδίσουν την διαφορά. Αντίθετα, η τουρκική ομάδα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με την ασφάλεια των 21 πόντων καθώς είχε ένα επιμέρους 27-22, για να κάνει το 56-35.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς. Συγκεκριμένα, με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 75-52, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαδικαστικό με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 86-72

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 56-35, 75-52, 86-72

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 23 (3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπομπουά 11 (3/5 τρίποντα), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι 2, Μούσα, Σανλί 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές), Μορμάν 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουντσέρ, Μίτσιτς 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 6, Σιμόν 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο’ Μπράιαντ, Χολ 9 (4/6 δίποντα), Γουόλντεν 5 (1), Λόιντ 7 (1), Νταβίντοβατς 12 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάζιτς 6 (2), Ριθ 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Ντόμπριτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Νόκο 4, Κολόμ

Με ΛεΝτέι η προπόνηση της Παρτιζάν

Η συμμετοχή του Ζακ ΛεΝτέι στο ματς με τον Ολυμπιακό κρίνεται από τον Ομπράντοβιτς. Ο Ζακ …