Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Χίμκι 99-60: «Πάρτι» για την ομάδα του Αταμάν

Εφές – Χίμκι 99-60: «Πάρτι» για την ομάδα του Αταμάν

james anderson anadolu efes istanbul eb20

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Αναντολού Εφές στο ματς με τη Χίμκι, καθώς επικράτησε εύκολα με 99-60. Οι Τούρκοι από την αρχή της αναμέτρησης πήραν τα ηνία του σκορ, προηγήθηκαν ακόμη και με 40 πόντους και κράτησαν εύκολα το προβάδισμα τους μέχρι και το φινάλε.

Aναντολού Εφές ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς πιο είναι το αφεντικό της αναμέτρησης (7-0). Oι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και κράτησαν τη διαφορά, που έχτισαν στο ξεκίνημα του ματς (12-5). Η Χίμκι ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και για πρώτη φορά βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους (22-12). Ο Σέιν Λάρκιν έκανε όργια στο πρώτο δεκάλεπτο και το ολοκλήρωσε έχοντας 11 πόντους με μόλις ένα χαμένο σουτ (26-19).

Η Χίμκι στη δεύτερη περίοδο έβγαλε αντίδραση και με αιχμή του δόρατος τον Αλεξέι Σβεντ (13 πόντοι) πλησίασε στους δύο πόντους (28-26). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Ρώσους, καθώς η Εφές έτρεξε δικό της σερί και κατάφερε να ανακτήσει το διψήφιο προβάδισμα της (46-35). H τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους (52-36).

Η κυριαρχία της Αναντολού Εφές στο ματς συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Χίμκι δεν μπορούσε να αντισταθεί στις ορέξεις των Τούρκων και εκτόξευσε τη διαφορά στους 25 πόντους (64-39). Η ρωσική ομάδα ήταν τραγική σε άμυνα και επίθεση και δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα από το ματς (75-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η Εφές πανηγύρισε εύκολα τη νίκη με 99-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-36, 75-46, 99-60
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 15 (2), Μπομπουά 9 (1), Σίνγκλετον 3, Σαϊμπίρ 2, Μπαλμπάι 4, Γκαζί, Σανλί 19 (1), Μόερμαν 9 (1), Τουντσέρ 12 (2), Μίτσιτς 8 (1), Άντερσον 6, Ντάνστον 12 (1)
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 13 (2), ΜακΚόλουμ 6 (1), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 2, Μόνια 6 (2), Οντινόκογ, Βορόνοφ 5 (1), Μπούκερ 10, Μπέρτανς, Μίκι 14

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/3)

Τα φώτα στο Βελιγράδι και τον Ολυμπιακό «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (…