Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-85: Εύκολη νίκη για τον Σφαιρόπουλο

Άλμπα Βερολίνου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-85: Εύκολη νίκη για τον Σφαιρόπουλο

chris jones maccabi playtika tel aviv eb20

Εύκολο βράδυ είχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Γερμανία, καθώς επικράτησε εύκολα της Άλμπα Βερολίνου με 85-73. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο στο ματς και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (10-10). Αυτό, όμως, άλλαξε στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε γκάζι και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των εφτά πόντων (17-24).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 17 πόντους (17-34). Ο Καλοϊάρο έκανε πάρτι για τους φιλοξενούμενους και έφτασε γρήγορα τους 10 πόντους (19-38). Η Άλμπα Βερολίνου δεν έδειχνε ικανή να κοντράρει το ματς και στο τέλος του ημιχρόνου οι Ισραηλινοί διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα τους (28-43).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Η Άλμπα Βερολίνου έδειξε ανταγωνιστική, αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε τον πλήρη έλεγχο και κράταγε σε απόσταση τους γηπεδούχους (45-62). Η διαφορά έμεινε σταθερή μέχρι και το τέλος της περιόδου με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει τον πλήρη έλεγχο (49-63).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ διατήρησε εύκολα τα ηνία του σκορ και πήρε τελικά τη νίκη με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 28-43, 49-63, 73-85
Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλεζ): Λο 8, Ντίλοου 3 (1), Μάτισεκ 4, Σνάιντερ 2, Νίκιτς 2, Όλιντ 5 (1), Φοντέκιο 15 (1), Τίμαν 11 (1), Γκρέιντζερ 13 (11ασ.), Λάμερς 10
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5, Ουίλμπεκιν 8 (2), Τζόουνς 7 (1), Καλοϊάρο 16, Κάσπι 4 (1), Ντόρσεϊ 25 (5), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ, Μπέντερ 13 (2), Ζίζιτς 8, Ζούσμαν.

Elite League: Τα αποτελέσματα των playoffs / play out

Το «εισιτήριο» για το Final Four πήρε ο Μίλων. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τη βαθμ…