Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Αρμάνι Μιλάνο 70-84: Εύκολη νίκη για τους Ιταλούς

Άλμπα Βερολίνου – Αρμάνι Μιλάνο 70-84: Εύκολη νίκη για τους Ιταλούς

Αρμάνι

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 84-70. Οι Ιταλοί είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ο Λάμερς ξεκίνησε εξαιρετικά στην αναμέτρηση και σημείωσε τους εφτά πόντους από τους δέκα της Άλμπα (10-6). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και κράτησαν το μικρό προβάδισμα, που είχαν χτίσει (13-8). Η ίδια εικόνα παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με την Αρμάνι να μην μπορεί να μειώσει (18-13).

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, άλλαξαν τα πράγματα. Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα μπήκαν μεταμορφωμένοι και με σερί 8-0 έφεραν τούμπα το ματς (18-21). Οι Ιταλοί δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 9 πόντων (25-34). Η Αρμάνι κράτησε το προβάδισμα της και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 42-34 υπέρ της.

Ο Λάμπερς συνέχισε να κάνει όργια για τους Γερμανούς, αλλά δεν είχε κανέναν συμπαραστάτη κι έτσι η Αρμάνι κρατούσε το προβάδισμα της και μάλιστα κατάφερε να το διευρύνει για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (44-55). Μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σε απόσταση τη γερμανική ομάδα (56-64).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη με 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-64, 70-84
Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλεζ): Λο 8 (1), Σίβα 8 (2), Ντίλοου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 8 (2), Όλιντ, Φοντέκιο 2, Τίμαν 2 (7ριμπ.), Γκρέιντζερ 16 (4), Σίκμα 8, Λάμερς 18 (1)
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 14 (3), ΛεΝτέι 16 (3), Μορέτι, Μορασίνι 3 (1), Ρολ 8 (2), Ροντρίγκεζ 4 (7ασ.), Ταρζέφσκι 2, Μπιλίγκα 2, Ντιλέινι 5 (7ασ.), Μπρουκς 3 (1), Χάινς 13, Ντατόμε 14 (4)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…