Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 68-71: Δύσκολο “διπλό” για την ομάδα του Ιτούδη!

Άλμπα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 68-71: Δύσκολο “διπλό” για την ομάδα του Ιτούδη!

jayson granger alba berlin eb20 scaled

Πολύ δύσκολη νίκη για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Βερολίνο με 78-61 επί της Άλμπα με , στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μετά από αυτή την νίκη παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας, ελπίζοντας σε στραβοπάτημα της Μπαρτσελόνα κόντρα στον Ολυμπιακό για να την πιάσει.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την ΤΣΣΚΑ να καταφέρνει να πάρει αέρα 6 πόντων με τον Κουρμπάνοφ (5-11) και την ομάδα του Ρενέσες να απαντά με ένα 7-0 σερί περνώντας μπροστά (12-11). Η ρωσική ομάδα ανέβασε στροφές στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 για το 12-20, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 15-20 με τρίποντο του Πέιτον.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο και στην δεύτερη περίοδο με τους Ρώσους να έχουν μεν μικρά προβαδίσματα στο μεγαλύτερο μέρος της αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν κιόλας δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα με βολές του Γκρέιντζερ (33-32), με τον Φοντέκιο να κάνει το 35-32 λίγο αργότερα. Η Άλμπα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο με το σκορ να είναι 37-34.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκοράρισμα. Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάρει αέρα τεσσάρων πόντων με τρίποντο του Σενγκέλια (45-49), με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα επιμέρους 11-3 στην συνέχεια κλείνοντας με δικό τους προβάδισμα 4 πόντων το δεκάλεπτο (56-52).

H ρωσική ομάδα ανέβασέ την απόδοση της στην συνέχεια και κατάφερε να πάρει εκ νέου τα ηνία του αγώνα με βολές του Χάκετ (58-59), με τον Ιταλό γκαρντ να κάνει και το +4 για την ομάδα του λίγο αργότερα (63-67). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία μέχρι το τέλος παρά το τρίποντο του Λο που μείωσε στον πόντο 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (68-69), ευστοχόντας από την γραμμή των βολών για να πάρει την νίκη με το τελικό 68-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-34, 56-52, 68-71

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 7 (1), Σίβα 15 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Έρικσον 8 (2/7 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Ολίντε 4, Φοντέκιο 8 (3/3 δίποντα), Τίμαν 6 (3/5 τρίποντα), Γκρέιντζερ 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίκμα 7 *1), Λάμερς 4 (6 ριμπάουντ)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι, Χομένκο 6, Χίλιαρντ 3 (1/7 σουτ), Ούχοφ 6 (2), Χάκετ 13 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 3, Φόγκτμαν 5 (1), Σενγκέλια 20 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές), Μιλουτίνοβ 10 (4/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κουρμπάνοβ 5 (1)

Elite League: Πράξη δεύτερη σε play off και play out

Χωρισμένη στα δύο η αγωνιστική δραστηριότητα της Elite League. Με τρεις αγώνες σήμερα Σάββ…