Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Φενέρμπαχτσε 99-62: Έστησαν πάρτι οι Λιθουανοί

Ζαλγκίρις – Φενέρμπαχτσε 99-62: Έστησαν πάρτι οι Λιθουανοί

arturas milaknis zalgiris kaunas eb20

Απίθανη εμφάνιση και νίκη για την Ζαλγκίρις Κάουνας που διέλυσε την Φενέρμπαχτσε με 99-62 στο Κάουνας, για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ ήταν πραγματικά τρομακτική και στις δύο πλευρές του παρκέ και έφτασε σε έναν θρίαμβο κόντρα στο σύνολο του Κοκόσκοφ.

Φανταστική ήταν στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ νικώντας την πλήρως βραχυκυκλωμένη τουρκική ομάδα σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Η διαφορά ήταν σε μονοψήφια επίπεδα στο πρώτο πεντάλεπτο (10-2), ωστόσο στην συνέχεια οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ολοκλήρωσαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα 18 πόντων (24-7).

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Κοκόσκοφ ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι κυρίως μέσα από την επίθεση τους ωστόσο δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 22 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Ρούμπιτ (49-27), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με 20 πόντους στην πλάτη (51-31).

Στην τρίτη περίοδο το πάρτι των Λιθουανών ξανάρχισε, με το σκηνικό να θυμίζει αυτό του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Σίλερ συνέχισε ήταν και πάλι φανταστική στην επίθεση και τελείωσε το δεκάλεπτο σκοράροντας 30 πόντους και προηγούμενη με 34 (81-47). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 99-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 51-31, 81-47, 99-62

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 6, Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 8 (2 ασίστ), Χέιζ 8 (5 ριμπάουντ), Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας 3, Μιλάκνις 11 (3/6 τρίποντα), Γκέμπεν 9 ( 3/4 δίποντα), Ρούμπιτ 18 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8, Γκριγκόνις 12 (3/3 δίποντα, 7 ασίστ), Λοβέρν 8 (6 ριμπάουντ)

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον , Μπράουν 2, Βέστερμαν 8, Μαχμούτογλου 2, Μπιμπέροβιτς 1, Ντε Κολό 14 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ) Πιέρ 10 (3 ριμπάουντ), Μπάρτελ 4, Έντι 12 (3/5 δίποντα;, 2/3 τρίποντα), Ντίξον 4, Ντουβερίογλου , Ουλανόβας 2

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…