Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 97-73: Συντριβή!

Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 97-73: Συντριβή!

eleftherios bochoridis panathinaikos opap athens eb20

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση στη Γαλλία κόντρα στη Βιλερμπάν και υπέστη την ήττα με 97-73. Οι «πράσινοι» ήταν τραγικοί, κυρίως στην άμυνα, και όπως ήταν φυσικό υπέστησαν τη βαριά ήττα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικά άστοχος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και χαρακτηριστικό είναι ότι μέτρησε 2 στα 10 σουτ (4-4). Οι πράσινοι, όμως, παρέμειναν κοντά στο σκορ, καθώς και η Βιλερμπάν δεν ήταν καλύτερη (7-6). Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (12-12). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου και κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-17.

Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος σε άμυνα και επίθεση και το πλήρωσε. Ο Ντιό έκανε εξαιρετικό παιχνίδια (8 πόντοι) και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-24). Χαρακτηριστικό είναι ότι οι πράσινοι μέτρησαν σε ένα πεντάλεπτο επί μέρους σκορ 18-7, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν (38-24). Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν ανύπαρκτη, κοίταζαν τους παίκτες της Βιλερμπάν και αυτοί τους τιμωρούσαν (41-25).

Οι παίκτες του Βόβορα ήταν νωθροί σε όλο το πρώτο ημίχρονο αμυντικά και λίγο πριν το φινάλε είχαν συνολικά μόλις τέσσερα φάουλ! Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε αισθητή την παρουσία του στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε να μειώσει στους 14 πόντους (44-30). Η Βιλερμπάν τελείωσε το πρώτο μέρος χωρίς βολή, αλλά κατάφερε να πάρει τη διαφορά λόγω της κακής αμυντικής λειτουργίας του Παναθηναϊκού, αλλά και των 9 λαθών και 8 χαμένων αμυντικών ριμπάουντ του τριφυλλιού.

Παναθηναϊκός συνέχισε την αντεπίθεση του και κατάφερε να μπει ξανά στην αναμέτρηση (44-35). Η Βιλερμπάν δεν επέτρεψε στο τριφύλλι να πλησιάσει περισσότερο. Οι Γάλλοι πήραν και πάλι τον έλεγχο του ματς και με εκπληκτικό σερί εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (59-37). Παπαπέτρου και Νέντοβιτς ήταν σε κακό βράδυ και αυτό δεν επέτρεπε στο τριφύλλι να διεκδικήσει το οτιδήποτε στην αναμέτρηση (68-51).

Παναθηναϊκός ήταν εκτός τόπου και χρόνου και στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικός (83-59). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι. Η Βιλερμπάν κράτησε εύκολα τα ηνία του σκορ και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα (97-73)

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 8 (2), Καουντί 4, Λακόμπ, Ντιό 10 (2), Φολ 4, Νουά 8 (2), Χέιζ, Μπακό 5, Λάιτι 19 (2), Χόουαρντ 16 (4), Γιαμπουζελέ 7 (1), Κόουλ 16 (4)
Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 6 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 4, Καλαϊτζάκης 2, Κασελάκης 8 (2), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 10, Ουάιτ 7 (1), Μήτογλου 12 (1), Μπέντιλ 2, Σαντ-Ρος 6 (1)

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…