Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ – Άλμπα 91-62: Ξέσπασε στους Γερμανούς

Ρεάλ – Άλμπα 91-62: Ξέσπασε στους Γερμανούς

nicolas laprovittola real madrid eb20

Άνετη νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης που διέλυσε την Άλμπα Βερολίνου με 91-62, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η γερμανική ομάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα δεκάλεπτο, καθώς στην συνέχεια οι παίκτες του Πάμπλο Λάσιο έστησαν ένα πραγματικ;o πάρτι φτάνοντας πολύ εύκολα στην 11 νίκη της στην διοργάνωση.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις πόντους με καλάθι του Τίμαν (5-8). Η Ρεάλ κατάφερε να προηγηθεί με συνεχόμενους πόντους του Ταβάρες (13-11), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή (19-18).

Η Βασίλισσα ανέβασε εντυπωσιακά την απόδοση της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Τόμπκινς και Κοζέρ κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο 15’ (33-23). Η εξαιρετική άμυνα της ομάδας του Λάσο συνε3χίστηκε και στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου με την διαφορά να φτάνει μέχρι τους δεκαεφτά πόντους με καλάθι του Κοζέρ (43-26), με τους Γάλλους να μειώνουν στο 45-30 του ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος η ομάδα  του Πάμπλο Λάσο, και με την απόλυτη κυριαρχία της στο παρκέ κατάφερε και έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς. Συγκεκριμένα με ένα τρομερό επιμέρους 27-14 εκτόξευσε την διαφορά στους 28 πόντους (72-44). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Βασίλισσα να φτάνει σε μια πολύ άνετη επικράτηση με το τελικό 91-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 45-30, 72-44, 91-62

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…