Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Βαλένθια 71-70: Βάσκικη νίκη με επική ανατροπή!

Μπασκόνια – Βαλένθια 71-70: Βάσκικη νίκη με επική ανατροπή!

nikola kalinic valencia basket eb20

Τεράστια νίκη πήρε η Μπασκόνια επικρατώντας με 71-70 επί της Βαλένθια στον ισπανικό εμφύλιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 17 πόντων που είχαν οι «νυχτερίδες» και έφτασε στην 8η νίκη της στην διοργάνωση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ακίλε Πολονάρα, ο οποίος είχε 18 πόντους, με τον Γκεντράιτις να ακολουθεί με 14. Για τις “νυχτερίδες” πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς, ο οποίος είχε 16 πόντους.

Η Βαλένθια ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια στο ξεκίνημα του αγώνα αφού μετά από μόλις 4 λεπτά κατάφερε και πήρε διψήφια διαφορά με τρίποντο του Πρέπελιτς (5-15). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους μετά από τρίποντο του Τόμπι (9-25), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν στο τελευταίο λεπτό μειώνοντας στους 13 (17-30).

ΟΙ φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στην δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να φτάσουν την διαφορά στους 16 πόντους με βολές και καλάθι του Σαν Εμετέριο (23-40). Οι Βάσκοι αντέδρασαν στην συνέχεια και μπόρεσαν να ψαλιδίσουν την διαφορά πηγαίνοντας την σε μονοψήφια επίπεδα στο φινάλε του ημιχρόνου (39-47).

Η αντεπίθεση των Βάσκων συνεχίστηκε στην επανάληψη και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Κάλιιτς και Χένρι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τρεις πόντους με τρίποντο του δεύτερου στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου (55-58). Οι Βιλντόζα και Πρέπελιτς ήταν άστοχοι σε σουτ δύο και τριών πόντων για τις ομάδες τους με το σκορ να μένει ίδιο στο τέλος της περιόδου.

Ότι δεν κατάφεραν στην Τρίτη περίοδο το κατάφεραν στο ξεκίνημα της τέταρτης οι παίκτες της Μπασκόνια, αφου με διαδοχικά τρίποντα των Γκεντράιτις και Πίτερς πέρασαν για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα μπροστά (61-58). Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, το οποίο ήταν ισόπαλο (66-66) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Πρέπελιτς και Χένρι ήταν άστοχοι σε προσπάθειες τριών πόντων με την ισοπαλία να παραμένει για αρκετά λεπτά, με τον Πολονάρα να είναι αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα του με εύστοχο τρίποντο (71-68). Οι νυχτερίδε3ς μείωσαν σε 71-70 με βολές του Χέρμανσον, με τον Κάλινιτς να αστοχεί σε σουτ από το κέντρο στο φινάλε και το σκορ να μένει ίδιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 39-47, 55-58, 71-70

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 11 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Τζεκίρι 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χένρι 9 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 4, Φαλ 2, Πίτερς 11 (3), Ντράγκιτς, Γκεντράιτις 14 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πολονάρα 18 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Κούρουτς

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 10 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Τόμπι 3 (1), Κάλινιτς 16 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντούμπλιεβιτς 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 11 (3/3 δίποντα, 5/5 βολές), Γουίλιαμς 9 (1), Χέρμανσον 9 (1), Σάστρε