Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια-Μακάμπι 63-67: “Διπλό” στην χώρα των Βάσκων για τους Ισραηλινούς

Μπασκόνια-Μακάμπι 63-67: “Διπλό” στην χώρα των Βάσκων για τους Ισραηλινούς

pierria henry td systems baskonia vitoria gasteiz eb20 1

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία επικράτησε με 67-63 επί της Μπασκόνια στην Βιτόρια για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Πλέον οι Ισραηλινοί έχουν πέντε νίκες στην διοργάνωση (5-8) με τους Βάσκους να υποχωρούν στο 6-6.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φολ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ άλλη μια καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χένρι με 11 πόντους και 6 ασίστ. Για την Μακάμπι Ντόρσεϊ και Χάντερ ήταν πρώτοι σκόρερ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ άλλους 10 πόντους πρόσθεσε ο Τζόουνς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (20-12), με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να αντιδρά στην δεύτερη περίοδο όπου με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 25-13 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 4 πόντους (33-37).

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με ένα καλάθι (54-56). Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα φτάνοντας στην νίκη με το τελικό 67-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-37, 54-56, 63-67

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Τζέκιρι 2, Χένρι 11 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιόπ, Φαλ 14 (4/4 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (0/4 τρίποντα), Ντράγκιτς 7 (0/3 τρίποντα), Γκεντράιτις 4 (2/8 σουτ), Πολονάρα 15 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 5 μπλοκ), Κούρουκς.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/4 δίποντ, 1/3 τρίποντα, 4 λάθη), Γουίλμπεκιν 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Τζόουνς 10 (2), Καλοϊάρο 7 (1), Χάντερ 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Κάσπι, Ντόρσεϊ 15 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4, Ζούσμαν 5 (1).

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…