Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 88-96: Έδειξαν ψυχή και… καρύδια στη Βαρκελώνη

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 88-96: Έδειξαν ψυχή και… καρύδια στη Βαρκελώνη

3042157

Τεράστιο διπλό πήρε ο Ολυμπιακός μέσα στην Ισπανία. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 96-88 της Μπαρτσελόνα παίρνοντας σχεδόν τα… πάντα από όσους παίκτες αγωνίστηκαν. Σε τρομερή βραδιά Σλούκας και Τζένκινς, καθοριστικός ο Βεζένκοφ με τις επιλογές του. Φανταστικές επιλογές από τον Χάρισον ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Μάρτιν, Ζαν-Σαρλ, Παπανικολάου, Τζένκινς και Σλούκα και πήρε το προβάδισμα από νωρίς. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν μπροστά με 12-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Μίροτιτς πέτυχε το πρώτο καλάθι για τους γηπεδούχους για το 2-12, αλλά δύο σερί τρίποντα από Παπανικολάου και Τζένκινς πήγαν τη διαφορά στο +15 (6-21) στο 6′. Όμως στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου ο Έλις ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ, έκανε αρκετά λάθη, δίνοντας τη δυνατότητα στη Μπαρτσελόνα να κάνει ένα σερί 6-0 και έτσι να πάει το σκορ στο 17-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί έτρεξαν πολύ στο γήπεδο κυρίως με τους Κούριτς και Χάνγκα. Έτσι δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν στο -3 (34-37). Ο Μαρτίνεθ έφερε τη διαφορά στο καλάθι (38-40) όμως ο ΜακΚίσικ έδωσε την απάντηση για τους «ερυθρόλευκους» με αποτέλεσμα η διαφορά να βρεθεί ξανά στο +7 (40-47). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ξανά, ωστόσο χάρη σε ένα καλάθι του Σλούκα ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια στο +4 (47-51).

Διαφορετική ήταν η εικόνα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός μπήκε παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι η Μπαρτζελόνα δεν είχε πετύχει καλάθι για πάνω από τρία λεπτά. Ο Σλούκας άρχιζε να παίρνει… μπρος επιθετικά δίνοντας τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να βρεθεί στο +13 (50-53) στο 25′. Λάθη και χαμένα ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 61-67, ωστόσο ο Βεζένκοφ και ο Σλούκας πήραν το… όπλο τους διαμορφώνοντας έτσι το 63-72 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά επιθετικά. Δεν μπορούσε να βρει λύσεις, η Μπαρτσελόνα έπαιζε το τελευταίο της χαρτί, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό. Τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 71-77 και εκεί ήρθαν τα λάθος σφυρίγματα των διαιτητών που έδωσαν τη δυνατότητα στους Ισπανούς να ισοφαρίσουν σε 77-77. Λογάριαζαν όμως χωρίς τον Χάρισον, με τον Αμερικανό να βγάζει τρομερές άμυνες, τον ΜακΚίσικ να παίρνει τον δρόμο προς το καλάθι αρκετές φορές και τον Σλούκα από τα πέντε μέτρα να στέλνει τον Ολυμπιακό στο +7 (84-91) στα 38” πριν το τέλος του ματς. Ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 88-96.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-51, 63-72, 88-96
Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 15 (4/10 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χάνγκα 10 (1), Μπολμάρο 6, Σμιτς 2, Οριόλα 2, Αμπρίνες 8 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Χίγκινς 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μαρτίνεθ 4, Κούριτς 9 (3/4 τρίποντα), Μίροτιτς 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ, 2 λάθη)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 5, Σπανούλης 2, Σλούκας 15 (3/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάρτιν 17 (8/13 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 10 (1), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11 (3/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Ζαν Σαρλ 6 (3 ριμπάουντ), Τζένκινς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Έλις 4, ΜακΚίσικ 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Elite League: Πράξη δεύτερη σε play off και play out

Χωρισμένη στα δύο η αγωνιστική δραστηριότητα της Elite League. Με τρεις αγώνες σήμερα Σάββ…