Κεντρική Ιωνικός Νίκαιας BC Λάρισα – Ιωνικός 76-97: Σπουδαία εμφάνιση και νίκη

Λάρισα – Ιωνικός 76-97: Σπουδαία εμφάνιση και νίκη

goodwin ionikos larisa

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ιωνικός, καθώς επικράτησε της Λάρισας εκτός έδρας με 97-76. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά πήρε τον έλεγχο στο ματς, προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές και εν τέλει πανηγύρισε ένα εύκολο διπλό. Ντεμπούτο για τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με τη φανέλα της ομάδας της Νίκαιας.

Η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά στο ματς και ήταν ιδιαίτερα εύστοχη έξω από τη γραμμή του τριπόντου, καθώς ξεκίνησε το ματς με 2/2 (6-2). Ο Ιωνικός απάντησε με τον ίδιο τρόπο και γρήγορα έφερε το ματς στα ίσια (8-8), ενώ συνέχισε το σερί του και κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (8-13). Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και έφεραν ξανά το ματς στα ίσια (17-17). Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 46 πόντοι (22-24).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (35-35). Ο Ιωνικός ανέβασε την απόδοση του κατακόρυφα και με κορυφαίο τον Σμιθ έτρεξε σερί 11-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-46). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στο τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 55-41.

Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν, αλλά η διαφορά έμενε σταθερά σε διψήφια επίπεδα (49-64). Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στην τρίτη περίοδο και κράτησαν εύκολα τα ηνία του σκορ (58-75).

Λάρισα ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 22 πόντους (60-82)! Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Ιωνικός έφυγε με το διπλό από τη Λάρισα (76-97).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 41-55, 58-75, 76-97
Λάρισα (Γαβριήλ): Μπράουν 14 (2), Γκούντγουιν 7, Ουέμπ 13 (2), Ρας 5 (1), Μούρτος 4, Κώττας, Σμιθ 22 (3), Καμάρας, Μπέρι, Καμπερίδης 2, Σπυρόπουλος 6, Παπαδάκης 3 (1)
Ιωνικός (Αγγέλου): Σμιθ 19 (1), Έλμορ 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Χόλοουελ 18 (1), Μουχαγμίν 8, Πετρόπουλος 3 (1), Πριντζέτ 7 (1), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 6, Τουντζιαράκης, Χουγκάζ 13 (2)

Περισσότερα σε Ιωνικός Νίκαιας BC

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…