Κεντρική Basket League Αγώνες Κολοσσός – ΠΑΟΚ 84-85: Ο Τέρνερ “εκτέλεσε” τους Ροδίτες

Κολοσσός – ΠΑΟΚ 84-85: Ο Τέρνερ “εκτέλεσε” τους Ροδίτες

kolossos paok

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Basket League και το πρώτο του “διπλό” πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ. Με τρίποντο του Τέρνερ, λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, ο Δικέφαλος του Βορρά, έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Κολοσσού, επικρατώντας με 85-84 των Ροδιτών. Στο 3-5 ανέβηκε ο ΠΑΟΚ, στο 2-6 υποχώρησε ο Κολοσσός.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν εξαιρετική σε άμυνα κι επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Μπιτς προηγήθηκε με 13-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (37-49) στο τέλος του ημίχρονου, βάζοντας βάσεις νίκης.

Ωστόσο ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος. Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και ψαλίδισε τη διαφορά στους 5 πόντους (64-69) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η αντίθεση της ομάδας του Ηλία Καντζούρη συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά “μπλόκαραν” στην επίθεση και οι Ροδίτες κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να προηγηθούν, μάλιστα, με 6 πόντους (82-76), δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Μπιτς μείωσε στους τρεις πόντους με τρίποντο (82-79), ενώ ο Τέρνερ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (82-82) με τον ίδιο τρόπο. O Καντέρ έκανε το 83-82 με 1/2 βολές, Ο Μήτρου Λονγκ αστόχησε κι ο Γκόινς έκανε το 84-82. Τελικά, τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Τέρνερ, ο οποίος με τρίποντη βόμβα έκανε το 84-85 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αφού ο Άρτις δεν σκόραρε στο τελευταίο σουτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 13 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 21 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αρσενόπουλος, Τούμπα 5 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 15 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάνας, Ξανθόπουλος 1 (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καντέρ 24 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβ 6, Γκρίφιν 14 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Κονατέ 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης 2, Παπαντωνίου 8 (2), Τέρνερ 16 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 11 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Σερέλης: «Έξτρα κίνητρο ότι μας έχει κερδίσει δύο φορές η Μακάμπι»

Στη συνέχεια του Παναθηναϊκού στη Euroleague, αναφέρθηκε ο Χρήστος Σερέλης. Ο Χρήστος Σερέ…