Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενερμπαχτσέ – Βιλερμπάν 81-59: Υπόθεση ενός ημιχρόνου

Φενερμπαχτσέ – Βιλερμπάν 81-59: Υπόθεση ενός ημιχρόνου

FENERBAHCE VILLERBAUNE

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βιλερμπάν, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με για την 17η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι δύο ομάδες διατηρήθηκαν κοντά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με το σκορ στο 3’ να είναι 9-6, με τους Γκούντουριτς και Ντε Κολό να πετυχαίνουν συνολικά 3/3 τρίποντα. Η Βιλερμπάν μέσα στα επόμενα στα επόμενα έξι λεπτά «έτρεξε» ένα σερί 13-2 και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11-19. Οι τέσσερις πόντοι των Μπράουν και Πιερ έκαναν το 15-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Μαχμούτογλου και Μπράουν «ψαλίδισαν» την διαφορά και έφεραν στα ίσα τον αγώνα στο 15’ (24-24), πριν ο Βέσελι με νέο δίποντο δώσει το προβάδισμα στην Φενέρ. Ο Νόρις και ο Λάιτι με δικούς τους πόντους κράτησαν κοντά στο σκορ την Βιλερμπάν στο 18’ (32-29), όμως οι γηπεδούχοι με έξι γρήγορους πόντους έκαναν το 38-32, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρ διατήρησε την διαφορά στους έξι πόντους μέχρι το 22’ (40-34), παρά τις προσπάθειες των Γάλλων και τα καλάθια των Λάιτι και Νόρις, η ομάδα του Κοκόσκοφ έκανε το 52-40 στα 27 λεπτά αγώνα. Ο Κόουλ με δίποντο έκανε το 52-42, προτού η Φενέρ κάνει με 7-0 το 59-42 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά στην τελευταία περίοδο και με πέντε πόντους των Λάιτι και Ντιό μείωσαν σε 61-44, στην συνέχεια οι παίκτες του Κοκόσκοφ ανέβασαν στροφές, με τους Βέσελι και Ντε Κολό να δίνουν αέρα 20 πόντων στους Τούρκους (67-49) στο 34’. Η Βιλερμπάν μείωσε σε 67-52 στο 36’, όμως με ένα νέο σερί 12-4 η Φενέρ έφτασε την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της στον αγώνα, στους 23 πόντους (79-55), με ενάμιση λεπτό να μένει στο χρονόμετρο.

Ο Στράζελ και ο Χέις έφεραν την διαφορά πάλι στους 20 (79-59), με τον Γκούντουριτς να διαμορφώνει το τελικό 81-59 για την Φενέρ.

Δεκάλεπτα: 15-19, 38-32, 59-42, 81-59

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Μπράουν 8 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκούντουριτς 16 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μαχμούτογλου 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 12 (2), Πιέρ 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 4 (5 ριμπάουντ), Βέσελι 16 (8/13 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Έντι 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 9 (3), Καουντί 3, Λακόμπ, Ντιότ 6 (2), Νουά 3 (1/7 σουτ), Χέιζ 4 (0/3 δίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπάκο 6 (4 ριμπάουντ), Λάιτι 11 (1), Χάουαρντ 2, Κόουλ 10 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Στραζέλ 5 (1)

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…