Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Βιλερμπάν 72-68: Δια πυρός και σιδήρου

Εφές – Βιλερμπάν 72-68: Δια πυρός και σιδήρου

pleis efes villeurban

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε η Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Βιλερμπάν με 72-68. Η τουρκική ομάδα δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στους Γάλλους, αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή και καθοριστικό τον Σέιν Λάρκιν πήρε τη μεγάλη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 9-9. Στη συνέχεια η Βιλερμπάν ανέβασε την απόδοση της και παράλληλα έσφιξε την άμυνα της. Η γαλλική ομάδα δέχθηκε μόλις 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά (13-19).

Η Βιλερμπάν δεν μπόρεσε να συνεχίσει σ΄αυτόν τον ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Αναντολού Εφές αποφάσισε να πατήσει γκάζι και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση. Οι Τούρκοι με επί μέρους 18-4 όχι μόνο πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά κατάφερε να χτίσει και μια καλή δουλειά (31-23). Οι Γάλλοι έβγαλαν μία μικρή αντίδραση και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά (33-27).

Η Εφές συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (37-27). Οι Τούρκοι είχαν τα ηνία του σκορ μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, αλλά σ΄αυτό το σημείο μπλόκαραν. Η Βιλερμπάν βρήκε τα πατήματα της σε άμυνα και επίθεση και ξανά μπήκε στο ματς, καθώς μείωσε στους τέσσερις (48-44).

Bιλερμπάν συνέχισε την αντεπίθεση της και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με επί μέρους σκορ 12-4 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (52-56). To παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν στα ίσια το ροζ φύλλο αγώνα (57-58). Ο Λάρκιν ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε με μεγάλο καλάθι έβαλε μπροστά την τουρκική ομάδα (66-65).

Ο Λάρκιν έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στους γηπεδούχους, καθώς με δύο στις δύο βολές 16” πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Εφές (68-65). Ο Μίσιτς με νέες βολές πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 70-65 και κλείδωσε τη νίκη για την Εφές. O Xάουρντ ένα δευτερολέπτο πριν το φινάλε μείωσε σε 70-68, ενώ ο Σανλί με βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-27, 48-44, 72-68
Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 18, Μπομπουά, Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Σανλί 2, Μόερμαν 5 (7ριμπ.), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίσιτς 22 (1), Άντερσον 6, Ντάνστον 13
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν, Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Ντιό 8 (7ασ.), Λομάζ, Φολ 5, Νουά 11 (1), Χέιζ 3 (8ριμπ.), Λάιτι 14 (1), Χάουαρντ 14 (3), Γιαμπουσελέ 8 (2), Κόουλ 2

Κάτας: «Δεν θα είναι εύκολα τα ματς με τον Παναθηναϊκό»

Ο Όντετ Κάτας μίλησε για τη σειρά των αγώνων με τον Παναθηναϊκό. Η Μακάμπι θα βρεθεί στην …