Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Αρμάνι 69-72: Ιταλική απόδραση από την Πόλη

Εφές – Αρμάνι 69-72: Ιταλική απόδραση από την Πόλη

krunoslav simon anadolu efes istanbul eb20

Δεύτερη νίκη για την Αρμάνι μέσα στην Κωνσταντινούπολη, αφού μετά την Φενέρ κέρδισε και την Εφές με 72-69. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε να απωλέσει διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο, ωστόσο βρήκε αντίδραση με τον Πάντερ όταν η Εφές πέρασε μπροστά και κατάφερε να φύγει με το «διπλό».

Εκπληκτικός αλλά μοιραίος για τους ηττημένους ο Βασίλιε Μίσιτς, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στην επιστροφή από το μείον 15, αλλά έχασε το κρίσιμο τρίποντο στην εκπνοή. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Πάντερ, ο οποίος είχε 18 πόντους.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο μετά από τρία λεπτά (5-5). Στην συνέχεια η τουρκική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους χάρη σε 8 συνεχόμενους πόντους του Μπομπουά ( 15-10). ΟΙ φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ροκάνισαν την διαφορά καταφέρνοντας με τον Μπρουκς να φέρουν την απόλυτη ισορροπία για το 20-20 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα αλλά και προβάδισμα 7 πόντων μετά από καλάθι του ΛεΝτέι (24-31). Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου η ιταλική ομάδα ήταν φανταστική από την περιφέρεια και κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά μέχρι τους 17 πόντους (29-46), με τον Σιμόν να μειώνει στο 31-46 του ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους γηπεδούχους να μπαίνουν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης και να τρέχουν ένα εντυπωσιακό 10-0 σερί μέσα σε δύο λεπτά (41-46), ενώ λίγο αργότερα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με καλάθι του Μόερμαν (46-46). Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα με την ομάδα του Αταμάν να περνάει και πάλι μπροστά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με τον Σιμόν (52-52), και το δεκάλεπτο να λήγει με ισοπαλία (52-52).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους Ιταλούς να προηγούνται με 4 πόντους (53-57) και τον Μίστις να αναλαμβάνει δράση για μια ακόμα ισοπαλία, με τον Σέρβο να βάζει την ομάδα του μπροστά με τρίποντη βόμβα (60-57). Η παρουσία του Σέρβου συνέχισε να είναι καθοριστική για την ομάδα του, η οποία διατήρησε τα ηνία μέχρι μια τρίποντη βόμβα του Πάντερ, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα (67-67) με τον Σέρχι να δίνει το προβάδισμα στην Αρμάνι (67-69). Ο Σέρβος ωστόσο έμελε να είναι ο μοιραίος για την ομάδα του αφού με το σκορ στο 69-71 έχασε το κρίσιμο τρίποντο για την ομάδα του χαρίζοντας την νίκη στους Ιταλούς με το τελικό 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 31-46, 52-52, 69-72

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 4 , Μπομπουά 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4, Μπαλμπάι , Σανλί, Μορμάν 6, Τουντσέρ , Πλάις , Μίτσιτς 20 (4/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Άντερσον 2, Ντάνστον 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιμόν 9 (4 ριμπάουντ)

Αρμάνι (Μεσίνα): Πάντερ 18 (4/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 8 (3 κλεψίματα), Μίτσοβ 4, Μορασκίνι, Ρολ , Ροντρίγκεθ 4,Ταρζούσκι , Ντιλέινι 9(1/3 τρίποντα, 5 λάθη), Σιλντς 11 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ) , Μπρουκς 2 , Χάινς 8 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 7

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…