Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αλμπα – Ζαλγκίρις 71-74: Πέμπτη σερί νίκη για τους Λιθουανούς

Αλμπα – Ζαλγκίρις 71-74: Πέμπτη σερί νίκη για τους Λιθουανούς

grigonis zalgiris e1609274366834

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της και 10η συνολικά πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας, περνώντας από το Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 74-71. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ ήταν πίσω στο σκορ για όλο το πρώτο μέρος, ωστόσο από την στιγμή που πέρασε μπροστά δεν κοίταξέ ποτέ ξανά πίσω φτάνοντας στην νίκη.

Πολύ κακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο Βερολίνου με τις δύο ομάδες να βάζουν τα καλάθια με το… σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 4 πόντους μετά από καλάθι του Γκρέιντζερ (14-10), με τον Γκέμπεν να μειώνει στο 14-12 του δεκαλέπτου.

Η γερμανική ομάδα ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά της μέχρι και τους 10 πόντους με καλάθι του Γκιφέι (35-25) δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Λιθουανοί κατάφεραν και μείωσαν στο μισό την διαφορά με τρίποντο του Χέιζ (35-30), με την Άλμπα να διατηρεί τα ηνία μέχρι την ανάπαυλα (37-31).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα ρεσιτάλ του Χέιζ με 8 συνεχόμενους πόντους κατάφεραν και μείωσαν στο καλάθι μετά από δύο λεπτά στην επανάληψη (41-39), αναγκάζοντας την Άλμπα να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα, λίγο αργότερα κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα μετά από όμορφη συνεργασία των Ουόκαπ και Λοβέρν (43-43), με τον Γιανκούνας να βάζει μπροστά την ομάδα του από την περιφέρεια (43-46). Οι Λιθουανοί κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα τους αλλά να πάνε με αέρα 6 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (48-54).

Ο τρομερός Χέιζ κατάφερε να δώσει αέρα 9 πόντων στην ομάδα του στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (50-59) με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο καλάθι με ένα σερί 7-0 (57-59). Tο παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 37-31, 48-54, 71-74

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Λο 9 (3 ασίστ), Γκιφάι 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ντίλοου 2, Μάτισεκ, Σνάιντερ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ολίντε 2 (1/6 σουτ), Φοντέκιο 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τίμαν 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σίκμα 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 18 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γιανκούνας 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 3, Ρούμπιτ 5 (4 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 6, Γκριγκόνις 12 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοβέρν 16 (8/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…