Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-80: Νίκη από το πουθενά για τις «νυχτερίδες»

Βαλένθια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-80: Νίκη από το πουθενά για τις «νυχτερίδες»

angelo caloiaro maccabi playtika tel aviv eb20 1

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο φινάλε της αναμέτρησης της Βαλένθια με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τις νυχτερίδες να παίρνουν τελικά τη νίκη με 82-80. Οι Ισραηλινοί είχαν την κατοχή στα τελευταία εφτά δευτερόλεπτα, αλλά ο Ουίλμπεκιν έκανε λάθος και ο Βαν Ρόσομ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για τη Βαλένθια, η οποία έχτισε γρήγορα μία διαφορά έξι πόντων (9-3). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με double score (14-7). H Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε σημάδια ζωής και κατάφερε να πλησιάσει στους δύο πόντους (16-14). Η διαφορά έμεινε σταθερή μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (19-17).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ (23-23). Ο Πρέπελιτς έκανε τη διαφορά για τις νυχτερίδες και με ακόμη ένα τρίποντο (10 πόντοι) έδωσε προβάδισμα στη Βαλένθια (30-28). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόλλησε επιθετικά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και η Βαλένθια κατάφερε να πάρει μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (43-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι Τελ Αβίβ έβγαλε διαφορετική εικόνα στο παρκέ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (53-54). Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι Ισραηλινοί αν και προηγήθηκαν με τρεις πόντους (77-80) δέχθηκαν την ισοφάριση. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς με ένα μεγάλο τρίποντο εφτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έφερε το ματς στα ίσια (80-80).

Οι φιλοξενούμενοι τα έκαναν όλα λάθος στο τέλος. Ο Oυίλμπεκιν έκανε λάθος και η Βαλένθια πήρε την κατοχή, βγήκε στον αιφνιδιασμό και ο Βαν Ρόσομ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (82-80).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-37, 53-54, 82-80
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 22 (4), Πραντίγια 4, Πουέρτο, Λαμπεϊρί 4, Βαν Ρόσομ 4, Τομπέι 12 (2), Κάλινιτς 3, Ντούμπλιεβιτς 6 (7ριμπ.), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 4, Ουίλιαμς 15 (2), Χέρμανσον 3 (1)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 9 (1), Ουίλμπεκιν 25 (7), Τζόουνς 3 (1), Καλοϊάρο 15 (3), Χάντερ 8, Κοέν, Ντόερσεϊ 1, Μπλέιζερ 3, Μπέντερ 8 (7ριμπ.), Σαχάρ, Ζίζιτς 8, Αλμπέρ

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…