Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ 83-89

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ 83-89

mike james cska moscow eb20

Την τρίτη του ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός χάνοντας με 89-83 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο κλειστό “¨Νίκος Γκάλης” για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης. Τα εντυπωσιακά ποσοστά της ομάδας του Ιτούδη στο περιφερειακό σουτ στο πρώτο μέρος (9/12) αλλά και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ των πράσινων σε κρίσιμα σημεία του αγώνα κόστισαν στους “πράσινους” την ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή στο σκορ δύο φορές στην διάρκεια του αγώνα.

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του τριφυλλιού στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν διψήφιο προβάδισμα μετά από μόλις τέσσερα λεπτά αγώνα με τρίποντο του Χίλιαρντ (3-15). Οι πράσινοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 8 με έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου και καλάθι του Παπαγιάννη (10-18).

Ο αρχηγός του τριφυλλιού μείωσε κι άλλο την διαφορά (12-18), ενώ λίγο αργότερα ο Γουάιτ με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό στο -4. Ο Μποχωρίδης με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι μείωσε στο καλάθι με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με το παιχνίδι ισόπαλο (24-24) μετά από βολές του Νέντοβιτς.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε στροφές μετά το πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου και με ένα επιμέρους 17-5 πήγε την διαφορά εκ νέου πάνω από τους 10 πόντους (29-41) με έμμεσο τρίποντο του Κλάιμπερν. Οι πράσινοι στην συνέχεια έδειχναν να μην μπορούν να αντιμετωπίσουν την ρωσική ομάδα με την διαφορά να ανεβαίνει στους 18 πόντους με τρίποντο του Χάκετ (31-49).

Ο Γιώργος Βόβορας αποφάσισε να δοκιμάσει ένα αρκετά κοντό σχήμα στην συνέχεια με τον Μήτογλου στο 5 και τέσσερις περιφερειακούς, και βρήκε σκορ με τους Μήτογλου και Νέντοβιτς καταφέρνοντας να μειώσει και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, για το 42-51 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα βελτίωσαν αισθητά την περιφερειακή άμυνα τους με αποτέλεσμα να βάλουν δύσκολα στην επίθεση της ΤΣΣΚΑ που έμεινε χαμηλά στο σκορ. Μέσα από αυτή την άμυνα το τριφύλλι βρήκε ρυθμό και στην επίθεση καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο μετά από τρίποντα των Φόστερ και Παπαπέτρου (52-53) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερνα να βάλει τέλος στον ξέφρενο ρυθμό του Παναθηναϊκού με συνεχόμενες εύστοχες βολές, με τον Στρέλνιεκς να ανεβάζει και πάλι την διαφορά στους 9 με εύστοχο τρίποντο (54-63). Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τους Φόστερ και  Μήτογλου να μειώνουν (58-63) και τον Μπολομπόι να διαμορφώνει το 58-65 του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο και με ένα γρήγορο 6-0 σερί ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (58-71), αναγκάζοντας τον Γιώργο Βόβορα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο ο Χάκετ με νέο τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (62-78).

Οι πράσινοι μείωσαν την διαφορά στους 9 πόντους με τους Μποχωρίδη και Νέντοβιτς δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο οι Ρώσοι με νέο σερί στην επίθεση ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 17 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.  Το τριφύλλι έκανε την τελευταία του προσπάθεια για τ ην ανατροπή με συνεχόμενους πόντους του Παπαπέτρου και βολές του Γουάιτ μειώνοντας στους 6 (81-87)ωστόσο γνώρισαν την ήττα με το τελικό 83-89.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρέλνιεκς 9 (2), Φόγτκμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6 (6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (1).

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…