Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 86-68: Πίτερς και Γκεντράιτις “σκότωσαν” τους Τούρκους!

rokas giedraitis td systems baskonia vitoria gasteiz eb20

Την τέταρτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπασκόνια επικρατώντας με 86-68 επί της Φενέρμπαχτσε στην Βιτόρια για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Βάσκοι ήταν σε ρόλο οδηγού από την δεύτερη περίοδο και μετά, και ξέσπασαν στην τέταρτη φτάνοντας σε μια άνετη νίκη. Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές πραγματοποίησε ο Πίτερς (25 πόντους και 7 ριμπάουντ), αλλά και ο Γκεντράιτις με 19 πόντους.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στον αγώνα η τουρκική ομάδα, η οποία πήρε ψυχολογία από την άμυνα της και κατάφερε να προηγηθεί με 9-0 με τρίποντο του Ντίξον στο τέταρτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν λίγο αργότερα και κατάφεραν να μειώσουν στους τέσσερίς με έμμεσο τρίποντο του Πίτερς (7-11). Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε με τους γηπεδούχους να ροκανίζουν την διαφορά και καταφέρουν να την πάνε στην μικρότερη τιμή της με τον Ντράγκιτς (20-21).

Η Μπασκόνια μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να δημιουργήσει μια διαφορά πέντε πόντων με δίποντο του Πίτερς (33-28). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των Βάσκων με την διαφορά να ανεβαίνει κιάλλο φτάνοντας στους 9 πόντους για το 45-36 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και να διατηρούν το προβάδισμα. Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα για  την Μπασκόνια με τρίποντο του Γκεντράιτις (51-40), με την ομάδα του Κοκόσκοφ να καταφέρνει να μειώσει και πάλι κάτω από τους 10 με συνεχόμενους πόντους του Ντίξον (53-45). Η Φενέρ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μισό της περιόδου και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (60-59), με τους Γκεντράιτις και Βιλντόζα να απαντούν διαμορφώνοντας το 64-59 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Πέτερς και Γκεντράιτις ανέβασαν την διαφορά στους 13 πόντους με τρίποντο του δεύτερου (78-63) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με την Μπασκόνια να φτάνει στην νίκη με το τελικό 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-36, 64-59, 86-68

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 11 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεκίρι 4 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χένρι 4 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Σεντεκέρσκις, Ντιοπ, Φαλ 4, Πίτερς 25 (6/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 16 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκεντράιτις 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολονάρα 3, Κούρουτς

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον 2, Μπράουν 10 (5/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Μαχμούτογλου, Πιερ 11 (2), Μπαρτέλ 2, Βέσελι 15 (7/8 δίποντα), Σιπάχι 11 (1), Έντι 6 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντίξον 9 (2/8 σουτ), Ντουβερίογλου 2, Ουλανόβας

Προολυμπιακό Τουρνουά : Συνεχίζεται η διάθεση εισιτηρίων!

Συνεχίζεται η προπώληση των εισιτηρίων για το Προολυμπιακό Τουρνουά. Οι μέρες για το Προολ…