Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ζενίτ 70-77: Έδειξε χαρακτήρα η ομάδα του Πασκουάλ

Μπασκόνια – Ζενίτ 70-77: Έδειξε χαρακτήρα η ομάδα του Πασκουάλ

arturas gudaitis zenit st petersburg eb20 2

Την πέμπτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζενίτ, επικρατώντας με 77-70 επί της Μπασκόνια στην Βιτόρια, για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό από πλευράς θεάματός, ωστόσο η ομάδα του Πασκουάλ έδειξε χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος, είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Κάκιστο ήταν το θέαμα στο ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν με τίποτα να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς μπήκε μετά από σχεδόν πέντε ολόκληρα λεπτά, με τον Γκεντράιτις να σπάει το ρόδι για τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες βρήκαν κάποιους πόντους με την Μπασκόνια να έχει τα ηνία του αγώνα και να παίρνει μια διαφορά πέντε πόντων με τον Φόλ (13-8), με τον Πονίτκα να διαμορφώνει το 13-10 του δεκαλέπτου από την γραμμή των βολών.

Οι Βάσκοι πήραν αέρα 7 πόντων στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους Χένρι και Φόλ (17-10), με την ομάδα του Πασκουάλ να βελτιώνει αισθητά την άμυνα της και να παίρνει κεφάλι στην συνέχεια με ένα σερί 8-0 (17-18). Μάλιστα, η ρωσική ομάδα πήρε ψυχολογία από το ξέσπασμά της και κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά 7 πόντων υπέρ της λίγο αργότερα (21-28) ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 18-4 (!). Η Μπασκόνια βρήκε αντίδραση με τρίποντο του Ντράγκιτς ωστόσο η Ζενίτ κράτησε το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα (28-34).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να εμφανίσουν άλλο πρόσωπο στην επανάληψη, και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με ένα μικρό σερί 6-0, ενώ λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Γκεντράιτις (39-36). Στην συνέχεια το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα ντέρμπι με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει, και το σκορ να παραμένει χαμηλά. Στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου οι παίκτες του Πασκουάλ ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 7 πόντους με τρίποντο του Ζούμπκοφ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Χένρι για το 51-56 της περιόδου.

Η ρωσική ομάδα ήταν καλύτερη και στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε με αφετηρία την άμυνα να βρει ρυθμό στην επίθεση και να ανεβάσει την διαφορά μέχρι και τους 16 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος (53-69). Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο τελευταίο λεπτό μειώνοντας στους έξι, ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν πραγματικά στην διεκδίκηση της νίκης με την Ζενίτ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 28-34, 51-56, 70-77

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τζέκιρι 7 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χένρι 4 (2/7 σουτ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Σεντεκέρσκις, Ντιόπ, Φαλ 8, Πίτερς 8 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 9 (1/5 τρίποντα), Γκεντράιτις 15 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πολονάρα 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Κούρουκς.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/3 τρίποντα), Πάνγκος 9 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ασίστ), Φριντζόν 2, Χόλινς, Τόμας 2 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπαρόν 8 (1), Ζούμπκοφ 8 (2), Πόιθρες 14 (7/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Πονίτκα 18 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Χωρίς Γκραντ, με Σερέλη στον πάγκο του

Με Σερέλη και χωρίς Γκαρντ κόντρα στο Περιστέρι. Με δύο σημαντικές απουσίες θα παραταχθεί …