Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Βιλερμπάν 86-88

Μπασκόνια – Βιλερμπάν 86-88

antoine diot ldlc asvel villeurbanne eb20

Τεράστια νίκη για την Βιλερμπάν η οποία έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε με 86-88 επί της Μπασκόνια μέσα στην Βιτόρια. Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ είχε τον πρώτο λόγο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έβγαζε αντίδραση όποτε οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την γαλλική ομάδα να έχει μικρά προβαδίσματα και να παίρνει αέρα 7 πόντων μετά από καλάθι του Φρίμαν στο 5 (14-7). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν με την διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (20-26).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα στην δεύτερη περίοδο και μάλιστα κατάφεραν να την πάνε πάνω από τους δέκα πόντους στο δεύτερο μισό της μετά από καλάθι του Μουσταφά Φολ (40-29). Στο τελευταίο τρίλεπτο πριν το ημίχρονο οι Βάσκοι έβγαλαν αντίδραση και με συνεχόμενα τρίποντα από τους Βιλντόζα και Χένρι κατάφεραν να τρέξουν ένα 11-0 σερί φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (40-40), με το ημίχρονο να λήγει στο 43-43.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει εκ νέου ότι έχασε στο φινάλε του ημιχρόνου και το κατάφερε με τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2 πηγαίνοντας στο +9 (45-54), ενώ λίγο αργότερα ο Φρίμαν έκανε το +11 για την ομάδα του (49-60).  Ότι έγινε και στην δεύτερη περίοδο επαναλήφθηκε και στην τρίτη με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο αυτή τη φορά (62-61) με ένα επιμέρους 12-2. Το δεκάλεπτο βρήκε τους Γάλλους μπροστά με 5 μετά από καλάθια ων Μπακό και Κόουλ (61-66).

Η τέταρτη περίοδος είχε και πάλι τους φιλοξενούμενους σε ρόλο οδηγού, αφού κατάφεραν να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με τον Χάουαρντ (77-66), έξι λεπτά πριν το τέλος. Αυτή την φορά ήταν σειρά του Τζεκίρι να πάρει την κατάσταση στα χέρια του, καθώς με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 6, ενώ ένα λεπτό πριν το φινάλε μείωσε στον πόντο κάνοντας δραματικά τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους τρεις (88-85), ο Βιλντόζα κέρδισε βολές και έχασε επίτηδες την δεύτερη με το ριμπάουντ να καταλήγει σε χέρια Γάλλων για το τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 43-43, 61-66, 86-88

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 11 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Τζέκιρι 23 (9/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χένρι 20 (7/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Ντιόπ 7 (1), Φαλ Γ. 2, Πίτερς 3, Ντράγκιτς 12 (1), Γκεντράιτις 6, Πολονάρα 2 (1/4 σουτ, 10 ριμπάουντ), Κούρουκς.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 4 (4 ασίστ), Καουντί 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιό 15 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λόμαζ 2, Φαλ Μ. 19 (8/9 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Νουά 5, Χέις 4, Μπακό 4, Λάιτι 6, Χάουαρντ 4, Κόουλ 10 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ).