Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Φενέρ 97-55

Μπαρτσελόνα – Φενέρ 97-55

nikola mirotic fc barcelona eb20 1

Ασταμάτητη ήταν η Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, διαλύοντας τους Τούρκους με 97-55, για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για να παραμείνει μόνη πρώτη στην βαθμολογία με ρεκόρ 7-1. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν καταιγιστική και στις δύο πλευρές του παρκέ, και με πρωταγωνιστές τους Κούριτς (25π) και Σμιτς (20π) δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Κοκόσκοφ.

Ιδιαίτερα παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο τετράλεπτο με το δεύτερο προσωπικό τρίποντο του Μίροτιτς (14-9). Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πίεσε πολύ στην άμυνα με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά σερ διψήφια επίπεδα με τον Αμπρίνες (21-11) με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 28-17.

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκινήσαν την δεύτερη περίοδο όπως τελείωσαν την πρώτη και κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά, η οποία έφτασε τους 20 πόντους, με ένα επιμέρους 12-3 στο πρώτο τρίλεπτο του δεκαλέπτου (40-20), έχοντας το εντυπωσιακό 57% στο τρίποντο. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να μην καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά χάρη στα πολύ κακά ποσοστά τους από την περιφέρεια (3/12 τρίποντα), με το ημίχρονο να λήγει στο 51-29.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι δύο ομάδες είχαν αρκετά μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι οριακά καλύτεροι και να ανεβάζουν και άλλο την διαφορά που έφτασε τους 30 πόντους (66-36), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 69-38. H τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 97-55.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-29, 69-38, 97-55

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους):Ντέιβις 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάνγκα 2, Μπολμάρο, Σμιτς 20 (9/10 σουτ), Ερτέλ, Οριόλα, Αμπρίνες 12 (3/6 τρίποντα), Χίγκινς 11 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Κούριτς 25 (7/8 τρίποντα), Μίροτιτς 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη)

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον, Μπράουν 10 (4/6 δίποντα), Βέστερμαν 9 (5 ασίστ), Μαχμούτογλου 3, Μπιμπέροβιτς 3, Πιερ 4, Μπαρτέλ 7 (2 ασίστ), Βέσελι 6 (3/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Έντι 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 4 (4 ριμπάουντ), Ουλανόβας

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…