Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 76-65: Εύκολο βράδυ για τους μπλαουγκράνα

Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 76-65: Εύκολο βράδυ για τους μπλαουγκράνα

nick calathes fc barcelona eb20

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε φέτος η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 76-65. Οι μπλαουγκράνα είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και με κορυφαίο τον Νίκολα Μίροτιτς πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο ματς ήταν μαγικό και γρήγορα έχτισε μία διαφορά εννιά πόντων (11-2). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και ξεπέρασε και τους 10 πόντους (17-6). Ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε πίσω με 13 πόντους (19-6). Η άμυνα των μπλαουγκράνα έσπαγε κόκκαλα στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι Σέρβοι συνέχισαν να έχουν επιθετικά προβλήματα και δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα (25-10). Η Μπαρτσελόνα δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον Ερυθρό Αστέρα. Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι στους 17 πόντους (39-22).

Ο Μίροτιτς πριν καλά καλά συμπληρωθούν 25′ αγώνα είχε φτάσει 20 πόντους και έκανε ότι ήθελε τη σερβική άμυνα (50-30). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν του επέτρεψε να μπει ξανά στο παιχνίδι (61-44). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Η Μπαρτσελόνα έλεγχε το ματς και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 76-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 39-22, 61-44, 76-65
Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4, Χάνγκα 3 (1), Μπολμαρό 4, Σμιτς 4, Ερτέλ 2, Οριόλα 12 (5ριμπ.), Αμπρίνες 3, Χίγκινς 7 (1), Μαρτίνεζ 2, Κούριτς 2, Μίροτιτς 23 (2), Καλάθης 10 (8ασ.)
Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 5 (5ασ.), Ο’Μπράιντ 5, Χολ 8, Ουόλντεν 7 (1), Λόιντ 2, Νταβιντόβατς 12 (1), Λάζιτς, Ριθ 9 (1), Ντόμπριτς 8 (2), Σιμόνοβιτς, Γιαγκόντιτς-Κουρίντζα, Τέρι 9 (6ριμπ.)

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…