Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Ζαλγκίρις 85-57

Μακάμπι – Ζαλγκίρις 85-57

angelo caloiaro maccabi playtika tel aviv eb20

Επιτέλους νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία διέλυσε την Ζαγκίρις Κάουνας με 85-57 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Το φοβερό δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τ ην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς με επιμέρους σκορ 29-9, και τρομερά ποσοστά από την περιφέρεια (9/11 τρίποντα στο ημίχρονο) καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν με 6 πόντους (2-8) με τον Ουόκαπ, με την Μακάμπι να ισορροπεί άμεσα φέρνοντας το παιχνίδια στα ίσα (10-10) τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν επιθετικό ρυθμό με την είσοδο του Κρις Τζόουνς στο παρκέ, και δημιούργησαν μια διαφορά 10 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου, τρέχοντας ένα σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο (24-14).

Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο και έφτασε συνολικά το 16 0 (!) με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 16 πόντους (32-14). Ο Λούκας Λεκαβίτσιους έβαλε τέλος στο σερί των γηπεδούχων στο 24’ (36-16), ωστόσο η φοβερή δυσκολία των Λιθουανών και στις δύο πλευρές του παρκέ σε συνδυασμό με την φοβερή ευστοχία των γηπεδούχων από την περιφέρεια (9/11) οδήγησε την διαφορά να ανεβαίνει σε δυσθεώρητα επίπεδα και το ημίχρονο να λήγει με το 53-23, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα φοβερό επιμέρους 29-9.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά ναι να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με το . Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει άνετα την νίκη με το τελικό 85-57.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 53-23, 72-44, 85-57

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 10 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 10 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Τζόουνς 15 (6/8 δίποντα), Καλογιάρο 7, Κοέν 5, Ντόρσει 16 (4/5 δίποντα), Μπλέιζερ 3 (1),Μπέντερ 11 (3/4 τρίποντα, Σαχάρ 2, Ζίζιτς 6, Άλμπερ Ατίας

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 12 (6/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μπλάζεβιτς 2, Λεκάβιτσους 9 (3/9 δίποντα), Χέιζ, Γιανκούνας 5, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις, Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 3, Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, Λοβέρν 11 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…