Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 86-90: Τρίτη σερί νίκη για τους Ισπανούς

Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 86-90: Τρίτη σερί νίκη για τους Ισπανούς

danilo barthel fenerbahce beko istanbul eb20

Μεγάλη νίκη για την Βαλένθια η οποία επικράτησε με 90-86 επί της Φενέρμπαχτσε μέσα στην Τουρκία, φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα. Η ισπανική ομάδα κατάφερε και επέστρεψε από το -10 του ημιχρόνου και με πολυφωνία στην επίθεση και μεγάλα σουτ στο φινάλε έφτασε σε μια πολύ σπουδαία νίκη.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο  σκορ και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν διαφορά τριών πόντων με τρίποντο του Κάλινιτς κόντρα στην παλιά του ομάδα (8-11), λίγο πριν την συμπλήρωση πέντε λεπτών. Στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε καθόλου ρυθμό με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο, με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο φινάλε του δεκαλέπτου (17-16).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα του Κοκόσκοφ προσπάθησέ να δημιουργήσει μια διαφορά (22-18) , με τους Ισπανούς να βρίσκουν λύσεις και να φέρνουν πάλι το παιχνίδι στα ίσα (22-22). Η τουρκική ομάδα σιγά σιγά βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μετά το δεύτερο μισό του δεκαλέπτου κατάφερε να προηγηθεί με 9 πόντους μετά από τρίποντο του Ντίξον (39-30). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων (43-33).

Η Βαλένθια ξεκίνησε φανταστικά το τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε μέσα σε δυόμισι λεπτά να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (43-43) τρέχοντας ένα 10-0 σερί. Στην συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε χαρακτηριστικά ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες και συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. H Φενέρ πήρε και πάλι αέρα πέντε πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου με τον Έντι να διαμορφώνει το 64-59 με μπάζερ μπίτερ τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι δήλωσαν ξανά παρών στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με πρωταγωνιστές τους Πρέπελιτς και Ουίλιμας κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (68-70). Ο Σλοβένος το πήρε πάνω του στην συνέχεια εκτελώντας όλες σχεδόν τις επιθέσεις των «νυχτερίδων», με τον Ντούμπλιεβιτς να δίνει αέρα τρίποντου στην ομάδα του τριάμισι λεπτά πριν το τέλος (75-78).

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στην συνέχεια με την διαφορά να μένει στην μία κατοχή μέχρι το τελευταίο ενάμισι λεπτό, όταν ο Βαν Ρόσομ έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του. Ο Βαν Ρόσομ πήρε και την επόμενη επίθεση της Βαλένθια πάνω του (81-86), χαρίζοντας της ουσιαστικά την νίκη με τους Τούρκους να καταφέρνουν μόνο να μειώσουν στο τελικό 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-44, 64-59, 86-90

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Μπράουν 12 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βέστερμαν 2, Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 18 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαρτέλ 14 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βέσελι 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έντι 11 (3), Ντίξον 16 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντουβερίογλου, Ουλανόβας

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 13 (3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Πραντίγια 6 (3/4 δίποντα), Πουέρτο, Βαν Ρόσομ 20 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ), Τόμπι 2, Κάλινιτς 9 (1), Ντούμπλιεβιτς 11 (3/3 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Βίβες 7 (1), Σαν Εμετέριο 6 (2), Γουίλιαμς 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Χέρμανσον 3 (1)

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…