Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 64-75

Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 64-75

taylor rochestie crvena zvezda mts belgrade eb20

Εύκολο έργο είχε η Αναντολού Εφές στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα και πανηγύρισε τη νίκη με 75-64. Οι Τούρκοι μ΄ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά, την κράτησαν μέχρι το τέλος και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδια, καθώς προηγήθηκε με 8-0. Η απάντηση της Αναντολού Εφές ήταν άμεση και με δικό της σερί κατάφερε να φέρει τούμπα την αναμέτρηση (12-13). Η τουρκική ομάδα διατήρησε τα ηνία του σκορ, δίχως να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ (14-16).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βομβάρδιζε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με τους γηπεδούχους να μην έχουν τη λύση (19-26). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους (21-35). Ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (36-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για την Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα πάτησε το γκάζι, έβαζε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο, με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι κάκιστη. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν συνολικά 27 πόντους σ΄αυτήν την περίοδο και καθάρισαν το ματς (50-67).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Εφές διατήρησε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ και πήρε τελικά τη νίκη με 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 36-40, 50-67, 64-75
Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 5 (1), Ουόλντεν 14 (4ριμπ.), Λόιντ 10 (4ασ.), Ουσκοκόβιτς, Νταβιντόβατς 5 (1), Λάζιτς 2, Ριθ 7 (1), Ντόμπριτς 8 (1), Σιμόνοβιτς 3, Γιακόντιτς, Κούζμιτς 6 (8ριμπ.), Τέρι 4
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 18 (2), Σίνγκλετον 8 (2), Μπαλμπάι 6 (2), Γκετσίμ 2, Γκαζί, Σανλί, Μόερμαν 17 (9ριμπ.), Τουντσέρ 8 (2), Άντερσον 5 (1), Σιμόν 11 (1)