Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Λετονία 66-77: Απογοητευτική εμφάνιση και ήττα για την Εθνική

Ελλάδα – Λετονία 66-77: Απογοητευτική εμφάνιση και ήττα για την Εθνική

Ellada letonia

Την πρώτη ήττα της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2022 γνώρισε η Εθνική μας στο Σεράγεβο, χάνοντας με 77-66 από την Λετονία. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν κάκιστοι και στις δύο πλευρές του παρκέ, έδωσαν πολλούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο στους Λετονούς, έχασαν τα ριμπάουντ

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με την Εθνική μας ομάδα να επιλέγει να πιέσει τους Λετονούς, οι οποίοι ωστόσο εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη μας, βρίσκοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο.

H Ελλάδα πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων με τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-14), ενώ το μεγαλύτερο ελληνικό προβάδισμα ήρθε στην επόμενη επίθεση δια χειρός Δημήτρη Αγραβάνη (21-15), με τους Λετονούς να μειώνουν στον πόντο με ένα σερί 5-0 στο φινάλε της περιόδου (21-20).

Μάλιστα οι Λετονοί πέρασαν μπροστά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (21-22) με τον Νίκο Γκίκα να απαντά άμεσα με όμορφο μπάσιμο (23-22). Οι Λετονοί συνέχιζαν να βάζουν δύσκολα στην Εθνική μας και κατάφεραν να προηγηθούν με 5 πόντους (26-31), αναγκάζοντας τον Σκουρτόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ.

H Λετονία συνέχισε να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να βρίσκει εύκολους πόντους και ανέβασε κι’ άλλο την διαφορά, η οποία έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους (30-42), το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

H Εθνική βελτίωσε την περιφερική της άμυνα στο ξεκίνημα ης επανάληψης και κατάφερε να μειώσει την διαφορά κάτω από τους3 10 πόντους με τρίποντο του Λούντζη (38-47), ωστόσο οι Λετονοί ήταν ασταμάτητη στο ανοιχτό γήπεδο και πολύ γρήγορα πήγαν στο +15 (38-53). H προβληματική εικόνα της Ελλάδας συνεχίστηκε με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 20 πόντους (38-58), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Εθνική προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι μέσα από την άμυνα, και κατάφερε να μειώσει κάπως την διαφορά, η οποία έπεσε στους 14 πόντους με λέι απ του Σκορδίλη στο φινάλε της περιόδου (50-64).

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφεραν να μειώσουν στους 11 με τρίποντο του Αθηναίου στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι Λετονοί είχαν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει πάνω από τους δέκα πόντους. Η Εθνική μείωσε στους 10 πόντους δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε με βολές του Αγραβάνη, και συνέχισε να πιέζει τους Λετονούς, ωστόσο τα βιαστικά σουτ από την περιφέρεια δεν μπήκαν, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 30-42, 50-64, 77-66

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Γιάννης Αγραβάνης 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκίκας 9 (2/7 σουτ), Κατσίβελης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 10 (2), Δημήτρης Αγραβάνης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καββαδάς 3 (1/4 δίποντα), Λούντζης 9 (1), Μάντζαρης 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σκορδίλης 2, Τσαϊρέλης

Λετονία (Στελμάχερς): Άτε 3 (1), Λόμαζ 6 (2/10 σουτ), Μέγερς 13 (6/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μέγερις 14 (6/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σκέλε 10 (6 ασίστ), Μπέρζινς, Τσάβαρς, Φρεϊμάνις 5, Γκούλμπις, Λάκσα 19 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Βίτολς 4 (1), Ζόρικς 3 (1/8 σουτ)