Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές – Μακάμπι 91-89

Εφές – Μακάμπι 91-89

rodrigue beaubois anadolu efes istanbul eb20

Την τρίτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκας πήρε η Εφές επικρατώντας με 91-89 επί της Μακάμπι στην Κωνσταντινούπολη, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του. Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν άμεσα από το σοκ των πρώτο λεπτών (11-0) και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο οι Τούρκοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος. Ήρωας του αγώνα ο Ροντρίκ Μπομπουά, ο οποίος πέτυχε το καλάθι της νίκης για την ομάδα του, και έκοψε εντυπωσιακά τον Ουίλμπεκιν στο τελευταίο σουτ των ισραηλινών.

Ασταμάτητη ήταν η τουρκική ομάδα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καταφέρνοντας να  ξεκινήσουν με ένα 11-0 σερί στα πρώτα 2μιση λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν σχεδόν άμεσα από το μουδιασμένο ξεκίνημα και κατάφεραν να μειώσουν στους 6 με τρίποντο και φάουλ του Καλοϊάρο (13-7). Μάλιστα, στην συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη στο σκορ (24-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θέλησαν να πάρουν και πάλι τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά 5 πόντων μετά από διαδοχικά τρίποντα από Σιμόν και Σίνγκλετον (33-28), ενώ λίγο αργότερα πήγαν στο +9 με τον Πλάις (41-32). Στην συνέχεια ο Σκότι Ουίλμπεκιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρία απανωτά τρίποντα μείωσε στον πόντο (44-43). Οι ισραηλινοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ χάρη σε τρίποντο του Μπράιαιντ (50-49).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την επανάληψη καταφέρνοντας να πάρουν αέρα 7 πόντων τρέχοντας ένα σερί 6-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (54-56) με τον Μίσιτς, ωστόσο οι ισραηλινοί διεύρυναν και πάλι το προβάδισμα τους με τους με τον Ντόρσεϊ (58-63). Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε στην μέγιστη τιμή των 8 πόντων με τον Μπράιαντ (64-72), με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Μίσιτς στο 67-72 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, αφού είχαν λύσεις στην επίθεση απαντώντας στα καλάθια της ομάδας του Αταμάν. Η Εφές κατάφερε να περάσει μπροστά στο 35 με τρίποντο του Μόερμαν (80-78), με τον Ουίλμπεκιν να απαντάει με δύο συνεχόμενα τρίποντα (80-84). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, και το σκορ να είναι ισόπαλο (87- 87) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μόερμαν έδωσε προβάδισμα στην τουρκική ομάδας με τον Ζίζιτς να ισοφαρίζει (89-89), ενώ στην συνέχεια, ο Μπομπουά πέτυχε το καλάθι και έκανε ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Ουίλμπεκιν χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του (91-89).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 49-50, 67-72, 91-89

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 23 (5/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Σίνγκλετον 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Γκαζί 2, Μοερμάν 17 (3/7 τρίποντα), Τουντσέρ, Πλάις 20 (6/12 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτσιτς 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Άντερσον 4, Σιμόν 13 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Μακάμπι  (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 22 (5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 15 (0/2 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 4 ασίστ), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάντερ 5, Κοέν, Ντόρσεϊ 14 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλέιζερ 3 (1), Μπέντερ 2 (3 ριμπάουντ), Σαχάρ, Ζίζιτς 10 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).