Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου – Βιλερμπάν 76-75

Άλμπα Βερολίνου – Βιλερμπάν 76-75

moustapha fall ldlc asvel villeurbanne eb20

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι των ουραγών της Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με 76-75. Οι Γάλλοι είχαν αυτοκτονικές τάσεις στο φινάλε και το πλήρωσαν. Αν και προηγήθηκαν με 10 πόντους κατάφεραν να χάσουν το ματς στο φινάλε. Ο Σίβα Πέιτον πέτυχε ένα μεγάλο buzzer beater τρίποντο και έδωσε τη νίκη στους Γερμανούς.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε καλύτερα από την Άλμπα Βερολίνου (2-6), αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς (10-11). Η γαλλική ομάδα είχε καλύτερη εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει διαφορές πέντε και εφτά πόντων, αλλά στο φινάλε της περιόδου χαλάρωσε και το «πλήρωσε». Οι Γερμανοί με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 21-19 και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από τους Γάλλους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά δίχως να μπορεί καμία να ξεφύγει στο σκορ (31-34). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, όμως, η Άλμπα Βερολίνου «κόλλησε» και η Βιλερμπάν το εκμεταλλεύτηκε. Η γαλλική ομάδα με εξαιρετική άμυνα και επίθεση έτρεξε ένα μικρό σερί και πήρε προβάδισμα εφτά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (36-43).

Η Άλμπα Βερολίνου έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος και με σερί 7-0 έφερε το ματς στα ίσια (43-43). Η Βιλερμπάν, όμως, έδειξε ότι θέλει τη νίκη και με νέο σερί ανέκτησε το προβάδισμα της. Ο Φολ έκανε πράγματα και θαύματα και με 22 πόντους ηγούνταν της γαλλικής ομάδας στην επίθεση (50-60).

Οι Γερμανοί, όπως ήταν φυσικό, δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς. Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά και να πλησιάσουν στους τρεις πόντους (68-71). Η Άλμπα μείωσε και στον ένα πόντο, αλλά ο Φρίμαν με γκολ-φάουλ 15” πριν το τέλος έδωσε σημαντικό προβάδισμα νίκης στην ομάδα του (70-74).  Οι γηπεδούχοι απάντησαν και 8” πριν το φινάλε βρήκαν τρίποντο με τον Γκίφι και μείωσαν σε 74-73.

Αμέσως έγινε φάουλ στον Ντιό, ο οποίος δεν κατάφερε να βάλει και τις δύο βολές (1/2) κι έτσι οι Γερμανοί είχαν έξι δευτερόλεπτα για να στείλουν το ματς στην παράταση ή να πάρουν τη νίκη με τρίποντο. Η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε τελικά να πάρει τη σπουδαία νίκη, καθώς ο Σίβα Πέιτον σκόραρε για τρεις πόντους και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (76-75).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-43, 50-60, 76-75
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Λο 7 (1), Σίβα 10 (1), Γκίφι 10 (1), Έρικσον 6 (1), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 2, Τίμαν 9 (1), Γκρέιντζερ 7 (7ασ.), Σίκμα 16 (1), Λάμερς 6 (6ριμπ.)
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 12 (3), Καουντί 6, Λακόμπ 2, Ντιό 6 (1), Λομάζ 6 (2), Φολ 25 (10ριμπ.), Νουά 8 (2), Χέιζ, Μπακό, Λάιτι 8, Γιαμπουζελέ 2, Στρέιζελ

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…