Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Βαλένθια 82-94

Ζαλγκίρις Κάουνας – Βαλένθια 82-94

guillem vives valencia basket eb20

Την πρώτη της ήττα υπέστη η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας με 94-82 από τη Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» αν και στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ, κατάφερε με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο να κάνει την ανατροπή και να πάρει τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και γρήγορα γρήγορα προηγήθηκε με 8-2. Η Βαλένθια βρήκε άμεσα τα πατήματα της και κατάφερε να πλησιάσει στον έναν πόντο (11-10). Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες και των δύο ομάδων πήγαν περίπατο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 49 πόντοι.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και κατάφεραν σταδιακά να διευρύνουν το προβάδισμα τους (41-33). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι. Η ομάδα της Λιθουανίας συντηρούσε τη διαφορά της, ενώ η Βαλένθια προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ και να μην χάσει επαφή (45-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, όλα άλλαξαν. Η Βαλένθια εμφανίστηκε μεταμορφωμένη και με εξαιρετική άμυνα έφερε τούμπα το ματς. Οι νυχτερίδες έκαναν πάρτι σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούν, αλλά και να χτίσουν και μια μικρή διαφορά (51-60). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε διψήφια επίπεδα (57-67).

Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο. Η Βαλένθια ήταν εξαιρετική και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 94-82.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 45-37, 57-67, 82-94
Ζαλγκίρις (Σάιλερ): Ουόλκαπ 3 (1), Λεκαβίτσιους 9 (1), Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 8 (2), Ρούμπιτ 12, Γιοκουμπάιτις 8 (2), Βαστούρια 6 (2), Γκριγκόνις 12 (2), Λοβέρν 11
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 16 (4), Πρέπελιτς 13 (3), Λαμπεϊρί 12, Βαν Ρόσομ 5 (1), Τομπέι 2, Κάλινιτς 14 (2), Ντούμπλιεβιτς 16 (2), Βίβες 7 (1), Σαν Εμετέριο 3 (1), Ουίλιαμς 6, Χέρμανσον.