Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 76-72

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 76-72

tornike shengelia cska moscow eb20

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα κατάφερε να πάρει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικρατώντας με 76-72 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στον ελληνικό εμφύλιο των πάγκων των δύο ομάδων. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με τους Ρώσους τελικά να καταφέρνουν να πάρουν την νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με τον Χίλιαρντ μετά από πέντε λεπτά (12-11). Οι Ρώσοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στην συνέχεια καταφέρνοντας να πάρουν αέρα 5 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου (20-15).

Στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι κατάφεραν αρχικά καλά ανεβάζοντας την διαφορά στους 8 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Κλάιμπερν. Στην συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασε και κατάφερε να την μειώσει στην ελάχιστη τιμή της στο φινάλε του ημιχρόνου (31 – 30).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους γηπεδούχους να διατηρούν το ίδιο προβάδισμα στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (45-44). Στο ίδιο μοτίβο και η τέταρτη περίοδος με τους Ρώσους να κρατάνε μικρό προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της για το τελικό 76-72

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 31 – 30, 45-44, 76-72

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολόμποι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Τζέιμς 25 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίλιαρντ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ, Χάκετ 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φόγκτμαν 3 (1), Κλάιμπερν 19 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές), Σενγκέλια 8 (3/11 σουτ, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κουρμπάνοφ 5 (1)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 6, Γουίλμπεκιν 20 (3/5 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόουνς 4, Καλογιάρο 2, Χάντερ 2 (1/5 δίποντα), Κοέν, Ντόρσι 16 (1/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντερ 9 (4/4 δίποντα), Ζίζιτς 13 (5/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ)