Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Άλμπα Βερολίνου 88-93

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Άλμπα Βερολίνου 88-93

jayson granger alba berlin cska

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Άλμπα Βερολίνου, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 93-88. Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ιδιαίτερα χαμηλό (5-5). Στη συνέχεια η εικόνα της ΤΣΣΚΑ και της Άλμπα βελτιώθηκε, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να τελειώνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (19-17).

Οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο μπήκαν καλύτερα και με επί μέρους σκορ 9-3 έφερε τούμπα το ματς (22-26). Η ΤΣΣΚΑ απάντησε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν έτρεξε σερί 8-0 και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (30-29). Ο Φοντέκιο ήταν σε μεγάλο βράδυ για την Άλμπα και με 13 πόντους έκανε σμπαράλια την άμυνα της ομάδας της Μόσχας. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Σίβα Πέιτον (10 πόντοι), ενώ στην αντίπερα ο Μάικ Τζέιμς τραβούσε μόνος του το κουπί (15 πόντοι). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ, αλλά δεν μπορούσαν να χτίσουν μεγάλη διαφορά (51-47).

To παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όμως, να κρατάει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (60-57). Η Άλμπα Βερολίνου έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (64-66) και κράτησε τα ηνία μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-68).

Οι Γερμανοί συνέχισαν να είναι εντυπωσιακή και κατάφεραν μάλιστα να πάρουν διψήφιο προβάδισμα (67-77). Η ΤΣΣΚΑ με τον εκπληκτικό Μάικ Τζέιμς επέστρεψε ξανά και πλησίασε στους 2 πόντους (78-80). H Άλμπα αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και 59” πριν το φινάλε προηγήθηκε με 87-82 με καλάθι του Σίκμα. Ο Κλάιμπερν έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους, καθώς σημείωσε σουτ τριών πόντων και μείωσε σε 87-85.

Ο Σίκμα απάντησε και με καλάθι 29” πριν το τέλος έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενουμένους (85-89). Ο Σίκμα με βολές υπέγραψε τη μεγάλη νίκη της ομάδας του, καθώς έκανε το 91-85. Ο Κουρμπάνοφ 6” πριν το τέλος μείωσε σε 91-88 και ο Μάικ Τζέιμς έστειλε στη γραμμή των βολών τον Λο. Ο παίκτης της Άλμπα ήταν εύστοχος και στις δύο και διαμόρφωσε το τελικό 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 51-47, 65-68, 88-93
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης) Μπολομπόι 5 (1), Κομένκο, Τζέιμς 27 (4), Χίλιαρντ 8, Ούκοφ, Χάκετ 3, Βόιγκτμαν 2, Κλάιμπερν 25 (4), Σενγκέλια 9 (1), Μιλουτίνοφ 4, Κουρμπάνοφ 5
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Λο 15 (2), Σίβα 12 (2), Γκίφι 9 (1), Έρικσον 13 (3), Σνάιντερ, Όλιντ 2, Φοντέκιο 20 (2), Γκρέιντζερ 7 (1), Σίκμα 11 (9 ριμπ., Λάμερς 4

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …