Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 67-68

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 67-68

kostas papanikolaou olympiacos piraeus eb20

Ήττα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας για τον Ολυμπιακό καθώς δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ζαλγκίρις χάνοντας με 67-68. Οι ερυθρόλευκοι αν και προηγούνταν με  πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου αυτοκτόνησαν στο τέταρτο γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στην διοργάνωση.

Πολύ καλά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι ερυθρόλευκοι καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων νωρίς με τον Χάρισον να έχει 2 στα 2 τρίποντα (10-3). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Μιλάκνις και Γιακουμπάιτις για να πάνε στην λήξη του δεκαλέπτου προηγούμενοι με 5 (18-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προβληματίζουν τους ερυθρόλευκους καταφέρνοντας να διατηρήσουν την διαφορά μέχρι να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός σε 29-29 με τον Πρίντεζη. Το ημίχρονο έληξε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 3 χάρη σε συνεχιόμενους πόντους του Χασάν (37-34),

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να προηγηθούν με 8 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου  (49-41). ενώ έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 11 χάρη καλάθι του Χασάν (58-47). Η Τέταρτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Ολυμπιακό ο οποίος τελικά έχασε με 67-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68

Χουγκάζ: «Όλοι μαζί για ένα ιστορικό αποτέλεσμα»

Μήνυμα προς τον κόσμο έστειλε ο Νίκος Χουγκάζ. Ο διεθνής φόργουορντ του Περιστερίου, Νίκος…