Κεντρική Διεθνή Μπούργος – Ντιζόν 81-67

Μπούργος – Ντιζόν 81-67

burgos dijon

Στον τελικό του Basketball Champions League προκρίθηκε η εκπληκτική Μπούργος. Η ισπανική ομάδα επικράτησε εύκολα και της Ντιζόν με 81-67 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς, είχαν διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, και πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, δίχως καμία να καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας (7-8). Σ’ εκείνο το σημείο η Μπούργος πάτησε γκάζι. Με «βομβαρδισμό» τριπόντων έκανε σμπαράλια την άμυνα των Γάλλων και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έχτισε διψήφια διαφορά πόντων (23-13).

Το κρεσέντο των τυπικά γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Με συνολικά 8 εύστοχα τρίποντα σε 15′ αγώνα η Μπούργος ήταν το αφεντικό του ματς (32-18). Η Ντιζόν σ΄αυτό το διάστημα τα έκανε όλα λάθος. Οι παίκτες έκαναν του κεφαλιού τους, το πεντάρι κατέβαζε μπάλα και μοιραία η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους (34-18). Η γαλλική ομάδα έδειξε σημάδια ζωής και με επί μέρους σκορ 12-4 έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 (38-30). Οι Ισπανοί άντεξαν και κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (43-30).

Nτιζόν στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εξαιρετικά και «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα την Μπούργος. Η γαλλική ομάδα ήταν εύστοχη έξω από τη γραμμή του τριπόντου και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ (45-39). Οι Ισπανοί ισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι, αλλά η διαφορά έμεινε σταθερή (55-48). Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του τρίτης περιόδου, με τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν τα ηνία του σκορ (59-50).

Η Ντιζόν ήταν φανερά καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο κι έτσι κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ (61-53). Η Μπούργος, όμως, δεν επηρεάστηκε, άντεξε στην πίεση και ανέβασε μάλιστα τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 πόντους (74-59). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπούργος πανηγύρισε τη νίκη – πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Basketball Champions League (81-67).

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-30, 59-50, 81-67
Μπούργος (Πεναρόγια): Παρέρα 6 (2), Κράβιτς 11, Κουίλι, Ρένφρο, Σαλβό, Μπενίτε 25 (5/7), Κουκ, Χόρτον 19 (10ριμπ.), ΜακΦάντεν 6 (2), Ραμπασέδα 7 (1), Ριβέρο 3, Σακό 4
Ντιζόν (Λεγκνάμ): Καχάνγκ 12 (11 ριμπ.), Τζόνσον 6, Τζουλιέν 17 (3), Λουμ 7, Σιμόν 14 (2), Αλίνγκ 2, Ντουκοτέ, Γκαλιού, Χόλστον 6 (1), Ροτζέφσκι, Βανβούιτζν 3 (1)