Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 97-89

Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 97-89

nick calathes fc barcelona eb20 1 e1602794289975

Πάλεψε για να κάνει μια τεράστια νίκη ο Παναθηναϊκός στην Βαρκελώνη αλλά δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα από την Μπαρτσελόνα με 97-89, σε ένα φοβερό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις και παράταση. Οι πράσινοι έδωσαν τα πάντα για 42 λεπτά έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Νέντοβιτς, Φόστερ και Μήτογλου, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο, δύο τρίποντα μαχαιριές του Χάνγκα έδωσαν τέλος στις όποιες ελπίδες τους. Καθοριστικός για τους Καταλανούς ο Νικ Καλάθης, αλλά και οι Χίγκινς, Ντέιβις.

Στον Ιωάννη Παπαπέτρου άνηκε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Έλληνα φόργουορντ να κάνει το 0-2. Οι πράσινοι έπαιζαν καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την αργή Μπαρτσελόνα κατάφεραν να προηγηθούν με 2-8 με τον Μήτογλου να ευστοχεί στο πρώτο του καλάθι στο 4’. Το τριφύλλι συνέχισε το ξέφρενο ξεκίνημα του και κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα (4-15), αναγκάζοντας τον Σάρας να καλέσει τάιμ άουτ.

Στην συνέχεια οι Καταλανοί βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 5, με τον Φόστερ να φτάνει τους 10 πόντους για το 10-18. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στην συνέχεια με το σκορ της περιόδου να διαμορφώνεται στο 13-18.

Ο Παναθηναϊκός είχε επιθετικό πρόβλημα στην δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά με 8-0 σερί (21-18). O Γιώργος Βόβορας έριξε ξανά στο παρκέ τον Φόστερ ο οποίος έφερε ξανά σε θέση οδηγού το τριφύλλι (21-24). Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Καλάθη και συνεχόμενους πόντους του Κούριτς πήρε προβάδισμα 5 πόντων (29-24).

Οι πράσινοι βρήκαν αντίδραση μέσα από την άμυνα τους και κατάφεραν και αυτοί να τρέξουν ένα σερί 7-0, για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα (31-29). Τρίποντα εκατέρωθεν  για τις δύο ομάδες στο φινάλε του ημιχρόνου με τους Καταλανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ (36-35).

Οι πράσινοι μπήκαν δυναμικά και στην επανάληψη και κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα τρέχοντας ένα σερί 7-0 με δύο καλάθια στο τρανζίσιον και ένα τρίποντο του Μήτογλου (36-42), με τον Γιασικεβίτσιους να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι μετά το τάιμ άουτ έτρεξαν ένα 6-0 το οποίο ανακόπηκε με τρίποντο του Σαντ-Ρος (41-45).

Οι πράσινοι στην συνέχισαν να έχουν τα καλά ποσοστά που ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά με κάρφωμα του Φόστερ (44-55). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα δικό τους σερί 12-0 παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα (56-55). Ο Σαντ Ρος έκοψε το σερί των Καταλανών με σουτ από την περιφέρεια, με το παιχνίδι να βρίσκει ισόπαλες τις δύο ομάδες στο φινάλε του δεκαλέπτου (58-58).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί με 4 για το (62-58). Ο Φόστερ με ένα καλάθι και ο Νέντοβιτς με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους πράσινους (62-63). Ο Σέρβος συνέχισε να έγινα καθοριστικός για τους πράσινους πετυχαίνοντας και άλλο τρίποντο για να απαντήσει ο Καλάθης (67-66).

Ο Μπράντον Ντέιβις με συνεχόμενα καλάθια έφερε την Μπαρτσελόνα στο + 3 δύο λεπτά πριν το φινάλε (71-68). Ο Μήτογλου ήταν ψύχραιμος στην γραμμή των βολών κάνοντας το 73-72 37” πριν το φινάλε. Ο Χίγκινς έχασε το τρίποντο στην τελευταία επίθεση με τον Παπαγιάννη να χάνει το ριμπάουντ από τον Καλάθη. Ωστόσο ο Κασελάκης κέρδισε φάουλ στο στα τελευταία δευτερόλεπτα φέροντας το παιχνίδια στα ίσα, αλλά και στην παράταση μιας και ο Χίγκινς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Καταλανοί με τέσσερις σερί πόντους έκαναν το 79-75 με τον Φόστερ να σκοράρει μετά από πολύ ώρα από την περιφέρεια (79-78).  Στην συνέχεια οι πράσινοι δεν βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση με τους Καταλανους να σκοράρουν 5 αναπάντητους πόντους (84-78), για να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 97-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75 κ.α, 97-89

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/8 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 14 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη)
Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 δίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24 (5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 15 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ).

Πετρούσεφ: «Είμαι πολύ χαρούμενος στον Ολυμπιακό»

Στους προσωπικούς του στόχους αναφέρθηκε ο Φίλιπ  Πετρούσεφ. Σε συνέντευξη που παραχώρησε …