Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι – Φενέρμπαχτσε 65-75

Μακάμπι – Φενέρμπαχτσε 65-75

ali muhammed fenerbahce beko istanbul eb20

Μεγάλο διπλό για την Φενέρμπαχτσε που επικράτησε με 75-65 επί της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του Κοκόσκοφ με συνεχόμενα τρίποντα πήρε προβάδισμα 9 πόντων το οποίος διατήρησε μέχρι το φινάλε. Φοβερή εμφάνιση από τον Μπόμπι Ντίξον που είχε 17 πόντους και μαζί με τον Ντε Κολό (13π) οδήγησε επιθετικά την τουρκική ομάδα.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τους γηπεδούχους, καθώς με αρχή των πάντων την πολύ πιεστική τους άμυνα κατάφεραν να βρουν εύκολα καλάθια στην επίθεση και να πάρουν διαφορά 9 πόντων στο 4’ (13-4). Η ομάδα του Κοκόσκοφ αντέδρασε και ροκάνισε την διαφορά αργά και σταθερά φτάνοντας την στους 4 πόντους μετά από συνεχόμενα τρίποντα του Μπόμπι Ντίξον (20-16), με τον Ουλανόβας να διαμορφώνει το 22-18 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα με συνεχόμενα τρίποντα από Ντίξον και Μαχμούτογλου (24-24), και πέρασαν μπροστά με τον Έντι λίγο αργότερα. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου πέρασε και πάλι μπροστά με 5 μετά από ένα σερί 7-0 (31-26), με τους Ντε Κολό και Βέσελι να μειώνουν στον πόντο (31-30). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα τριών πόντων (38-35).

Στο ξεκίνημα το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες και το σκορ να μένει στα ίδια επίπεδα με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρά προβαδίσματα. Ο Λορένζο Μπράουν με εύστοχο τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τους φιλοξενούμενους (47-47), με τον Ντε Κολό να τους δίνει προβάδισμα στην επόμενη επίθεση (47-49). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα δύο πόντων χάρη σε τρείς εύστοχες βολές του Ντε Κολό, που κέρδισε φάουλ σε τρίποντο (54-56).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με αέρα νικητή στην τέταρτη περίοδο και με συνεχόμενα τρίποντα από Ντίξον και Μαχμούτογλου πήγαν την διαφορά στους 8 πόντους (54-62) αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μπράιαντ ευστόχησε από την περιφέρεια μειώνοντας, ωστόσο ο Ντίξον βρήκε και πάλι την λύση για την ομάδα του φτάνοντας τους 17 πόντους (57-64).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, ωστόσο οι Τούρκοι είχαν λύσεις στην επίθεση και ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα. Την χαριστική βολή για τους γηπεδούχους έδωσε ο Νάντο Ντε Κόλο ο οποίος ένα λεπτό πριν το φινάλε πέτυχε μεγάλο καλάθι δίνοντας προβάδισμα 8 πόντων για την ομάδα του που έφτασε σε ένα μεγάλο διπλό με το τελικό 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 22- 18, 38-35, 54-56, 65-75

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 9 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 23 (5/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τζόουνς 10 (5/6 δίποντα), Καλογιάρο 2, Χάντερ 3 (1/9 δίποντα, 1/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντόρσι 2 (0/7 τρίποντα), Μπλέιζερ 3 (1), Μπέντερ 3 (1), Ζίζιτς 11 (5/8 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ)

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον 2, Μπράουν 6 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μαχμούτογλου 6 (2/6 τρίποντα), Ντε Κολό 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιέρ 7 (4 ριμπάουντ), Βέσελι 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έντι 11 (3/3 τρίποντα), Καντάν, Ντίξον 17 (5/6 τρίποντα), Ντουβερίογλου 3, Ουλανόβας 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…