Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-78

Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-78

nando de colo fenerbahce beko istanbul eb20

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε στην παράταση της Φενέρμπαχτσε με 78-77. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο, για να βγει νικητής. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος έκανε πράγματα και θαύματα και σημείωσε και το νικηφόρο τρίποντο 11” πριν το τέλος της παράτασης.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0. Η απάντηση της Φενέρμπαχτσε ήταν άμεση και με δικό της σερί 6-0 έφερε τούμπα το ματς (6-5). Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες και με τις άμυνες να είναι κυρίαρχες, η πρώτη περίοδο ολοκληρώθηκε 12-10 υπέρ της ομάδας του Ιτούδη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, με αποτέλεσμα το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα (22-20). Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων, αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν της επέτρεψε να ξεφύγει και κατάφερε μάλιστα να πάρει και τα ηνία του σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (31-32).

Ο Κλάιμπερν ήταν σε μεγάλο βράδυ για τη ρωσική ομάδα. Ο παίκτης της ΤΣΣΚΑ βομβάρδιζε τους Τούρκους (16 πόντοι) και κράταγε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (43-46). Στην αντίπερα όχθη, όμως, ο Νάντο ΝτεΚολό δήλωσε παρών και με συνεχόμενους πόντους έφερε τούμπα το ματς (51-49).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να κάνουν τα πάντα για τη νίκη (59-59). O Tζάρελ Έντι ήταν εξαιρετικός για τους Τούρκους και με το πέμπτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες έκανε το 65-64 1,53′ πριν το τέλος. Ο Κλάιμπερν συνέχισε το κρεσέντο του και έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (65-66). Ο Βέσελι απάντησε και 36” πριν το τέλος έκανε το 67-66.

Ο Μάικ Τζέιμς τα έκανε θάλασσα, καθώς έκανε κακή επίθεση και η Φενέρ με τον Λορέντζο Μπράουν πήρε προβάδισμα τριών πόντων (69-66) 21” πριν το φινάλε. Ο συγκλονιστικός Κλάιμπερν σκόραρε 16” πριν το φινάλε με μεγάλο τρίποντο και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Μπράουν ήταν μοιραίος για τους γηπεδούχους, καθώς αστόχησε στο φινάλε.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην παράταση, με τις δύο ομάδες να δίνουν μία πραγματική μάχη (75-75). O Λορέντζο Μπράουν ήταν ξανά ψύχραιμος στο φινάλε και με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα με 77-75 στη Φενέρ 20” πριν το τέλος. Ο Κλάιμπερν έκανε πράγματα και θαύματα και με ακόμη ένα μεγάλο σουτ έδωσε προβάδισμα νίκης στην ΤΣΣΚΑ (77-78) 11” πριν το φινάλε.

Ο Μπράουν αστόχησε στο φινάλε και η ΤΣΣΚΑ πήρε το σπουδαίο διπλό (77-78).

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 31-32, 51-49, 69-69, 77-78
Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Χάμιλτον, Μπράουν 16 (2), Βέστερμαν, Μπιμπέροβιτς, ΝτεΚολό 21 (1), Πιέρ 2, Μπαρτέλ 2, Βέσελι 11, Έντι 18 (6/6τρ.), Καντάν, Μοχάμεντ Άλι 3 (1), Ουλανόβας 4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 8, Κομένκο, Τζέιμς 14 (2), Χίλιαρντ 3 (1), Ούκοφ, Χάκετ 5 (1), Βόιγκτμαν 8 (2), Κλάιμπερν 26 (4), Σενγκέλια 8, Ουμρίκιν, Κουρμπάνοφ 6 (2)

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…