Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 77-63

Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 77-63

dyshawn pierre fenerbahce beko istanbul eb20

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Φενέρμπαχτσε στη νέα εποχή της. Η τουρκική ομάδα έκανε πάρτι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και πήρε τη νίκη με 77-63. Οι γηπεδούχοι από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου πήραν διψήφια διαφορά και την κράτησαν εύκολα μέχρι το φινάλε.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Λάνγκτον Χολ (5 πόντοι) προηγήθηκε με 8-3. Η εικόνα στη συνέχεια άλλαξε. Η Φενέρ ανέβασε την απόδοση της και με πρωταγωνιστή τον Ουλανόβας (9 πόντοι) έφερε τούμπα το ματς (18-13). Οι Σέρβοι μάζεψαν την κατάσταση, αλλά και ο Μοχάμεντ Άλι με δύο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου (24-20).

H τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ (30-25). Αυτό άλλαξε στη συνέχεια, καθώς με συνεχόμενους πόντους η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (40-30). Ο Μπράουν σημείωσε ακόμη ένα καλάθι για τους γηπεδούχους και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 42-30 υπέρ των Τούρκων.

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε τους 16 πόντους με ένα μικρό σερί 6-0 (48-32). Οι Σέρβοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά ο εκπληκτικός Ουλανόβας κρατούσε σε απόσταση ασφαλείας την ομάδα του (50-35). Η εικόνα μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε και η διαφορά έμεινε σε σταθερά επίπεδα (57-41).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Τούρκοι έκαναν ότι ήθελαν και τελικά πήραν τη νίκη με 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-30, 57-41, 77-63
Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Χάμιλτον, Μπράουν 17, Μαχμούτογλου 2, Μπιμπέροβιτς, ΝτεΚολό 12 (7ασ.), Πιέρ 3, Μπαρτέλ 5 (1), Βέσελι 8 (8ριμπ.), Έντι 5 (1), Άλι 11 (3), Ντουβερίογλου 1, Ουλανόβας 13 (3)
Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Χολ 12 (2), Ουόλντεν 9 (2), Λόιντ 15 (1), Νταβίντοβατς 5 (1), Λάζιτς, Ριθ, Ραντανόφ, Ντόμπριτς 6 (2), Σιμόνοβιτς, Γιαγκόντιτς 5 (1), Σίμανιτς, Κούζμιτς 7 (7ριμπ.)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…