Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 90-73

Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 90-73

ognjen kuzmic crvena zvezda mts belgrade eb20

Σπουδαία νίκη πήρε ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στην Μπασκόνια επικρατώντας με 90-73 για την δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για την ομάδα του Βελιγραδίου που πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να παίρνουν αρχικά προβάδισμα 5 πόντων και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 9-9 λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτο πεντάλεπτου. Οι Σέρβοι στην συνέχεια ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων (23 – 16).

Οι Ισπανοί προσπάθησαν στην δεύτερη περίοδο να μειώσουν την διαφορά και τα κατάφεραν με τον Χένρι να μειώνει στο καλάθι (25 – 23). Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν έμειναν άπραγοι και όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα αλλά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 5 (36 – 31).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και κατάφεραν να πάνε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 65-49. Οι Σέρβοι κράτησαν την διαφορά και έφτασαν στην νίκη με το τελικό 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 23 – 16, 36 – 31, 65-49, 90-73

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Χολ 7 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ασίστ), Γουόλντεν 9 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόιντ 30 (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς 2, Ριθ 3 (1), Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 16 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 6 (3/3 δίποντα), Σίμανιτς, Κούζμιτς 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Μπασκόνια  (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλδόσα 13 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζεκίρι 2 (0/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χένρι 6 (3/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 4, Ντιοπ 3 (1), Φαλ, Πίτερς 9 (1), Ντράγκιτς, Γκεντράιτις 26 (3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πολονάρα 10 (1), Κούρουτς

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…