Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Ιωνικός – Κολοσσός Ρόδου 74-86

Ιωνικός – Κολοσσός Ρόδου 74-86

kolossos

Τον Κολοσσό Ρόδου θα αντιμετωπίσει ο Προμηθέας στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, καθώς η ομάδα της Ρόδου επιβλήθηκε άνετα του Ιωνικού με 74-86 στο κλειστό του Χαϊδαρίου. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από την πρώτη περίοδο και κατάφεραν να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Συγκεκριμένα οι Ροδίτες κατάφεραν να πάρουν διαφορά 9 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (19-28), με τους γηπεδούχους να ισορροπούν αλλά να μην καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά στην δεύτερη περίοδο (34-44). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό για το παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα 20 πόντων (49-69) για να φτάσουν τελικά στην νίκη με το τελικό 74-86.

Διαιτητές: Μάνος-Τσώνος-Αναστόπουλος Αντ. (Ορφανός)
Δεκάλεπτα: 19-28, 34-44, 49-69, 74-86
Ιωνικός (Κουφός): Σμιθ 14 (2), Ζάισλοφτ 9 (3), Πετρόπουλος 3, Πρίτζετ 21 (4), Μαραγκίδης, Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 15 (3), Γιουλ 3, Χουγκάζ 9 (1).
Κολοσσός (Καντζούρης): Ξανθόπουλος, Λάιλ 15 (1), Άρτις 18 (2), Άντριτς 11 (3), Λιάπης 5 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 13, Μπιλλής, Τουμπά 12, Γκόινς 12 (3).

*Ο αγώνας ΠΑΟΚ-Πανιώνιος για την 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης διεξάγεται το Σάββατο 3/10 και ο νικητής για την 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης θα υποδεχτεί τη Λάρισα την Τετάρτη 7/10

Τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης (7-8/11)