Κεντρική Γυναίκες Bread Factory Tournament: Πήρε το τρόπαιο ο Ολυμπιακός.

Bread Factory Tournament: Πήρε το τρόπαιο ο Ολυμπιακός.

olympiakos

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο Bread Factory Tournament ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του κόουτς Παντελάκη επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 87-67 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στα μέσα της περιόδου στο +10 με καλάθι της Νικολοπούλου. Με δυο διαδοχικά τρίποντα της ίδιας ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του στο +11 (24-13, 3:50) και στο +14 (27-13), 1 περίπου λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία έκλεισε με σκορ 29-17 μετά από καλάθι της Κόστοβιτς.

Διεύρυνε τη διαφορά!

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε σε 29-20, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 10-0 σερί φτάνοντας με τη Ρέιμερ στο 39-20, στα 5:30. Με καλάθι της Νικολοπούλου οι «ερυθρόλευκες» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 για το 44-22, 4:31 πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου και προηγήθηκαν μέχρι και με 25 πόντους στο 52-27, το οποίο έγραψε η Σπυριδοπούλου με τρίποντο (1:29). Η περίοδος έκλεισε με το επιμέρους 23-11 και το σκορ στο 52-28 για τον Ολυμπιακό που είχε κυριαρχήσει απόλυτα.

Εύκολα στην τελική επικράτηση

Η εικόνα δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο στο οποίο οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας στο +30, με καλάθι της Αλεξανδρή η οποία σημείωσε το 65-35 στα 6:30. Η Αθανασία Παντελή με τρίποντο στην εκπνοή έγραψε το 73-48 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και ο Ολυμπιακός με το επιμέρους 14-19, έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 52-28, 73-48, 87-67

Περισσότερα σε Γυναίκες

Ολυμπιακός: Αμφίβολη η Βίτολα για το Game 3

Εκτός με κάταγμα στη μύτη η Βίτοσα. Ο Ολυμπιακός έχασε από τον Παναθηναϊκό με 68-65 στον δ…