Κεντρική Ελλάδα Κύπελλο Αμύντας – Πανερυθραϊκός 71-61

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 71-61

amintas

Η προέλαση του Αμύντα στο φετινό Κύπελλο συνεχίζεται. Η ομάδα του Υμηττού, με όπλο την άμυνα της, επικράτησε εντός έδρας του Πανερυθραϊκού με 71-61 κι έκλεισε θέση στην τέταρτη αγωνιστική του θεσμού, όπου θα συναντήσει τον Ολυμπιακό Β’.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προηγήθηκαν με 20-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και πήγαν με διψήφια διαφορά (37-25) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος και το κατάφεραν, μετατρέποντας το παιχνίδι σε θρίλερ. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και στο καλάθι (59-57 στο 35′), αλλά “κόλλησε” και πάλι στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Αμύντας να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ και να πάρει τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σάλεχ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Φιλιππάκος με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Μάνος-Μπίκας-Ζακεστίδης (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 20-12, 37-25, 57-47, 71-61
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Σιούντρης 8 (2), Οικονόμου 5, Βαρδιάνος 8, Σάλεχ 18, Κουκουνιάς 4, Γιούση 2, Γκάτζο 10 (3), Μπέλη 9 (1), Τάγαρης 2, Κανονίδης 5 (1),
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 2, Κοντούδης 2, Καλλιανιώτης 1, Ντουζίδης 3, Βουγιούκας 1, Σκάνδαλος 5 (1), Γιαουρτόγλου 6 (2), Καμπουρίδης 11 (3), Στάθης 8, Αθανασούλας 9 (1), Φιλιππάκος 13 (1).

Περισσότερα σε Κύπελλο

Η 12άδα του Παναθηναϊκού με Μακάμπι

Οι 12 εκλεκτοί του Παναθηναϊκού για το ματς με Μακάμπι. Σε περίπου μισή ώρα από τώρα (20:3…