Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Περιστέρι 68-75

ΠΑΟΚ – Περιστέρι 68-75

paok peristeri live 1

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το “διπλό” στο “Παλατάκι” το Περιστέρι επικρατώντας με 75-68 επί του ΠΑΟΚ. Πλέον μετά την νίκη του Άρη επί του Ηφαίστου ο δικέφαλος του βορρά είναι μόνος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 5 νίκες, ενώ το Περιστέρι παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση με 13 νίκες και 7 ήττες.

Αρκετά ζεστός ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ που κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (9-5) με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο ο Μπράουν και ένα ο Σχίζας). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Γκρέι και Μορέιρα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (9-9), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει και πάλι προβάδισμα 5 πόντων με την συμπλήρωση του πενταλέπτου (14-9) αναγκάζοντας τον Παπανικολόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. To Περιστέρι αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Χάτσερ (17-17) με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου 19-25, με τον δικέφαλο του βορρά να απαντά με τους Ουίλιαμς και Μπεστ μειώνοντας στον πόντο (24-25). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με βολές του Ουίλιαμς (27-25) με τον Ντιέντρε Κέιν να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους για να δώσει και πάλι προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (27-32). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τους Ρετ και Σόρτερ με τον δεύτερο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα από την γραμμή των βολών για το 35-35 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε αρκετά χαμηλός στο ξεκίνημα της επανάληψη με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων με τον Σόρτερ στο 24’ (43-40), με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά λίγο αργότερα με καλάθι του Γκρέι (45-46). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Μορέιρα να δίνει προβάδισμα ενός πόντου στο Περιστέρι με έμμεσο τρίποντο στο φινάλε (51-52).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και κατάφεραν να πάρουν αέρα 9 πόντων με τρίποντο του Σαλούστρου στο 34’ (54-63). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μπεστ και Μαργαρίτη μείωσε και πάλι στους 3 (60-63). Το Περιστέρι πήρε και πάλι προβάδισμα 7 πόντων με τον Γκρέι με τους γηπεδούχους να έρχονται σε απόσταση ενός τριπόντου με βολές του Μαργαρίτη (66-69). Ο Γκρέι πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 66-72, με τον Σόρτερ να μειώνει σε 68-73 με λέι απ στον αιφνιδιασμό 1’08’’ πριν το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ επέλεξε να παίξει άμυνα στην συνέχεια και έχασε το αμυντικό ριμπάουντ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 68-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75

paokssss 0 winss

Άρης – Κολοσσός 60-69

Με ηγέτη τον Μπραΐκοβιτς, ο Κολοσσός «λύγισε» τον Άρη. Ο Κολοσσός Ρόδου έχοντας στη θέση τ…