Κεντρική Basket League Λάρισα – Κολοσσός 95-90

Λάρισα – Κολοσσός 95-90

larisa kolosos

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για την Λάρισα που επικράτησε με 95-90 επί του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό της Νεάπολης στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της basket league. Με αυτή την νίκη οι Θεσσαλοί απομακρύνονται από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και πιάνουν τους Ροδίτες στις 8 νίκες.

Πολύ δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτά και καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα 8 πόντων στο πρώτο τετράλεπτο με τρίποντο του Ρας (10-2). Οι Θεσσαλοί ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και πολύ καλοί στην άμυνα με αποτέλεσμα να καταφέρουν να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 15 πόντους (20-5) τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τελευταίο τρίλεπτο και κατάφερε με ένα επιμέρους 6-16 να μαζέψει την διαφορά για το 26-21 του δεκαλέπτου.

H αντεπίθεση της ομάδας της Ρόδου ολοκληρώθηκε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν με 5 συνεχόμενους πόντους του Μωραΐτη κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (26-28). Ο Τσιλούλης απάντησε με εύστοχο τρίποντο (29-28) με τους φιλοξενουμένους να παίρνουν αέρα 4 πόντων με τρίποντο του Μωραΐτη στο 15’ (31-35). Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με τον Χίκι να δίνει στους Θεσσαλούς προβάδισμα 4 πόντων από την γραμμή των βολών δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 43-43.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τον Γκρίφιν να φέρνει το παιχνίδι σε νέα ισοπαλία με έμμεσο τρίποντο στο 23’ (50-50). Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει διαρκώς χέρια στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα τριών πόντων με τρίποντου του Μπράντον Ρας (61-58) ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε για να μειώσει ο Κρομά σε 61-60. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 στο τελευταίο λεπτό της περιόδου με τον Χάρις να ευστοχεί από την περιφέρεια διαμορφώνοντας το 68-60.

Η διαφορά ανέβηκε στους 9 πόντους υπέρ της Λάρισας με τρίποντο του Ρας στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (71-62) με τους νησιώτες να μειώνουν στους 5 με τους Αγκμπελέσε και Κρομά (71-66). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αέρα 8 πόντων μετά από κάρφωμα του Φλόιντ (80-72), με τους Λοβ και Γκρίφιν να μειώνουν στους τρεις (80-77). Γκάρετ και Χίκι έκαναν το +7 για τους Θεσσαλούς (84-77) με τον να κερδίζει φάουλ στο τρίποντο για το 84-80. Ο Μπράντον Ρας ευστόχησε σε βολές 44” πριν το τέλος (88-82) δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του. To παιχνίδι μπήκε στην διαδικασία των βολών με τους γηπεδούχους να παραμένουν ψύχραιμοι και να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-43, 68-60, 95-90