Κεντρική Basket League Αγώνες Ηρακλής – Ιωνικός Νικαίας 107-75

Ηρακλής – Ιωνικός Νικαίας 107-75

zaras iraklis

Ο Ηρακλής πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση κόντρα στον Ιωνικό Νικαίας και τον “διέλυσε” με 107-75. Ο Γηραιός από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε την υπεροχή του (24-1) και χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ικανοί να φανούν ανταγωνιστικοί και μοιραία υπέστησαν την πολύ βαριά ήττα.

Οι ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα του αγώνα και είχαν πολλά άστοχα σουτ. Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να βρει με τίποτα τρόπο να σκοράρει, ενώ αντίθετα ο Ηρακλής πάτησε γκάζι, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 9-1. Ο Βασίλης Καββαδάς έκανε ότι ήθελε μέσα στη ρακέτα και με το δεύτερο κάρφωμα του έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (11-1).

Ο Ιωνικός Νικαίας μετά από έξι λεπτά αγώνα είχε σημειώσει μόλις έναν πόντο έχοντας τραγικά ποσοστά (13-1). Αντίθετα, ο Ηρακλής έβρισκε τις λύσεις στο σκοράρισμα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (16-1). O Γηραιός ήταν μαγικός, έκανε πάρτι κόντρα στον Ιωνικό και πήρε “αέρα” 20 πόντων (21-1). Μετά τις αλλαγές του Κουταλιανού οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιους πόντους, αλλά οι Ζάρας και Καββαδάς με συνεχόμενα καλάθια κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (30-8).

Ηρακλής χαλάρωσε και δέχθηκε ένα μικρό σερί 4-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Χάλαντ με τρίποντο αποκατέστησε τη διαφορά των 21 πόντων (33-12). Ο Γηραιός είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 30 πόντους (44-13). Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να αντιδράσει με τίποτα. Η ομάδα της Νίκαιας δεν είχε λύσεις επιθετικά, ενώ ούτε η άμυνα της έδειχνε ικανή να σταματήσει τους γηπεδούχους. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπως ήταν φυσικό, δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε εύκολα το προβάδισμα της (55-21).

Ηρακλής συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει και να αυξήσει τη διαφορά του (67-31). Ο Ζάρας στάθηκε άτυχος στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παρκέ, με το ιατρικό τιμ να πέφτει κατευθείαν πάνω του. Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου προσπαθούσε για την ομάδα του Κουταλιανού και με 2 συνεχόμενα τρίποντα έδωσε ανάσα στην ομάδα του (70-34). To τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 88-44 με τον Ηρακλή να κάνει ότι θέλει στο παρκέ.

O Iωνικός στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα των γηπεδούχων και μείωσαν σε 93-62. Ο Ντέιβις απάντησε με 6 σερί πόντους και αποκατέστησε τη διαφορά (99-62). Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 107-75.

Τα δεκάλεπτα: 30-8, 55-21, 88-44, 107-75
Ηρακλής (Καντζούρης): Τέπιτς 3 (1), Καββαδάς 14 (11 ριμπ.), Σούλερ 15 (12 ασ.), Ντέιβις 18 (11 ριμπ.), Χάνλαν 22 (4), Μανωλόπουλος 2, Κακαρούδης 8 (2), Ζάρας 10 (2), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς 8, Γκάβιν 7 (1), Πετανίδης
Ιωνικός Νικαίας (Κουταλιανός): Αρνέτ 6, Μόμπλεϊ 12 (1), Σακελλαρίου 12 (3), Σάφτενααρ 9 (10 ριμπ.), Σίμπσον 16 (4), Μαραγκίδης 3 (1), Κουντουράς, Κατούφας 6 (1), Χατζικυριάκος 2, Κάλαχαν 9 (2)

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…