Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-76

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 92-76

billy baron crvena zvezda mts belgrade eb19

Απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και πήρε τη νίκη με 92-76. Οι Σέρβοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Πάντερ και Μπάρον πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κινδυνεύει να χάσει την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-4 έχοντας πρωταγωνιστή τον Μπάρον (5 πόντοι). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ (17-14). Οι Σέρβοι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση, σημείωσε 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έκανε σμπαράλια την άμυνα της ομάδας του Σφαιρόπουλου (27-20).

Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με πλουραλισμό στην επίθεση συντήρησαν το προβάδισμα τους (34-27). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τα παράτησε και με ένα μικρό σερί έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους (44-41). Ο Μπάρον συνέχισε να κάνει πάρτι στο παιχνίδι, έφτασε τους 19 πόντους και οδηγούσε επιθετικά την ομάδα της Σερβίας (49-43).

Στην τρίτη περίοδο οι Σέρβοι έκαναν πραγματικά ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ. Με εξαιρετική άμυνα και επίθεση δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (72-51). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δέχθηκε 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και όπως ήταν φυσικό ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε στο σκορ και χωρίς να δυσκολευτεί έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (79-58).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να έχει το προβάδισμα και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-43, 79-58, 92-76
Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Πάντερ 22 (4), Μπράουν 4, Περπέρογλου 5 (1), Νταβιντόβατς 2, Λάζιτς 8 (2), Μπάρον 22 (5), Γκιστ 12 (1), Λούκας 2, Ότζο 3, Στίματς 12 (12 ριμπ.)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 3 (1), Ουίλμπεκιν 11 (3), Έισι, Ρέινολντς 7 (10 ριμπ.), Καλοϊάρο 8, Χάντερ 8, Αβντίγια 3, Τζάκσον 4, Ντόρσεϊ 19 (3), Κοέν 7 (2), Στουντεμάιρ 4, Ζούσμαν 2

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…